Układy logiczne - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układy logiczne - wykład - strona 1

Fragment notatki:

UKŁADY LOGICZNE
Układem logicznym nazywamy "czarną skrzynkę" posiadającą wejścia i wyjścia oraz nieznaną zawartość.W praktyce spotykamy zwykle układy binarne o n wejściach i wyjściach, przy czym sygnały na każdym wejściu i wyjściu mogą przyjmować tylko dwie wartości oznaczone zwykle symbolami 0 i 1.
Układy logiczne można podzielić ze względu na ich realizacje na synchroniczne i asynchroniczne.
Układy synchroniczne są to takie układy, w których zmiany sygnałów wejściowych i wyjściowych mogą się odbywać tylko w
w określonych chwilach czasowych generowanych przez układ zegarowy.Układ asynchroniczny nie posiada powyższej właściwości
a zmiany sygnałów wyjściowych są bezpośrednią konsekwencją zmian sygnałów wejściowych oraz czasów propagacji sygnałów przez poszczególne elementy układu logicznego.
Niezależnie od realzacji układy logiczne dzielą się na układy kombinacyjne i sekwencyjne.Logiczny układ kombinacyjny to taki układ , w którym wartości sygnałów sterujących poszczególnymi urządzeniami procesu zależą tylko od bieżących wartości sygnałów informujących o stanie procesów i sygnałów zewnętrznych . Procesy sterowane nazywa się wówczas jednotaktowymi.
Układ kombinacyjny posiada taką własność, że wartość każdego sygnału wyjściowego yi zależy wyłącznie od aktualnej wartości sygnałów wejściowych x1,x2,...xn. Układ sekwencyjny różni się tym od układu kombinacyjnego, że wartość sygnału wyjściowego yi zależy nie tylko od aktualnego stanu sygnałów wejściowych x(t) lecz także od poprzedniej wartości sygnałów wejściowych x(t-1),x(t-2),...,x(t-k).
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz