UKŁAD UPADŁEGO Z WIERZYCIELAMI Sąd może ogłosić upadłość z możliwością zawarcia układu. W takim wypadku konieczne jest sformułowanie propozycji układowych określających, na czym miałby polegać układ, a więc określających jego warunki. O ile propozycje takie nie zostały wcześniej zgłoszone, winien je zgłosić upadły w terminie miesiąca od ogłoszenia upadłości. Może je złożyć w tym samym czasie także nadzorca sądowy albo zarządca. Gdy upadłość ogłoszono na wniosek wierzyciela, który zgłosił co do tego wstępne propozycje, może on również złożyć propozycje układowe. Propozycje powinny określić sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego oraz zawierać uzasadnienie.
Propozycje restrukturyzacji zobowiązań upadłego mogą obejmować w szczególności: odroczenie wykonania zobowiązań; rozłożenie spłaty długów na raty; zmniejszenie sumy długów; konwersję wierzytelności na udziały lub akcje; zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
Propozycje układowe mogą wskazywać jeden lub więcej sposobów restrukturyzacji. Uzasadnienie tych propozycji powinno m.in. określić metody i źródła finansowania wykonania układu. Układ może przewidywać również zaspokojenie wierzycieli poprzez likwidację majątku upadłego (tzw. układ likwidacyjny).
W celu głosowania nad układem sędzia komisarz sporządza listy wierzycieli obejmujące poszczególne kategorie ich interesów (np. wierzycieli, których wierzytelności są zabezpieczone rzeczowo, wierzycieli będących udziałowcami lub akcjonariuszami upadłego). Warunki restrukturyzacji zobowiązań upadłego powinny być jednakowe w stosunku do wierzycieli tej samej kategorii interesów, chyba że wierzyciel zgodził się na warunki mniej korzystne. Korzystniejsze warunki restrukturyzacji zobowiązań można przyznać wierzycielom drobnym lub udzielającym kredytu niezbędnego do wykonania układu. W ciągu miesiąca od zatwierdzenia listy wierzytelności powinno się odbyć zebranie wierzycieli. Układ zostaje przyjęty, jeżeli wypowie się za nim większość wierzycieli z każdej z list wierzycieli obejmujących różne kategorie interesów, mających łącznie nie mniej niż dwie trzecie ogólnej sumy wierzytelności. Układ przyjęty przez zgromadzenie wierzycieli zatwierdza sąd. Gdy do zawarcia układu nie doszło, sąd zmienia postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego i ustanawia syndyka. Po uprawomocnieniu się postanowienia zatwierdzającego układ sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego. W konsekwencji upadły odzyskuje prawo do władania i zarządzania swoim majątkiem, jednak tylko w takim zakresie, w jakim wynika to z treści układu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)