Układ upadłego z wierzycielami

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ upadłego z wierzycielami - strona 1

Fragment notatki:

UKŁAD UPADŁEGO Z WIERZYCIELAMI Sąd może ogłosić upadłość z możliwością zawarcia układu. W takim wypadku konieczne jest sformułowanie propozycji układowych określających, na czym miałby polegać układ, a więc określających jego warun­ki. O ile propozycje takie nie zostały wcześniej zgłoszone, winien je zgłosić upadły w terminie miesiąca od ogłoszenia upadłości. Może je złożyć w tym samym czasie także nadzorca sądowy albo zarządca. Gdy upadłość ogłoszono na wniosek wierzy­ciela, który zgłosił co do tego wstępne propozycje, może on również złożyć propo­zycje układowe. Propozycje powinny określić sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego oraz zawierać uzasadnienie.
Propozycje restrukturyzacji zobowiązań upadłego mogą obejmować w szczególności: odroczenie wykonania zobowiązań; rozłożenie spłaty długów na raty; zmniejszenie sumy długów; konwersję wierzytelności na udziały lub akcje; zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzy­telność.
Propozycje układowe mogą wskazywać jeden lub więcej sposobów restrukturyza­cji. Uzasadnienie tych propozycji powinno m.in. określić metody i źródła finansowa­nia wykonania układu. Układ może przewidywać również zaspokojenie wierzycieli poprzez likwidację majątku upadłego (tzw. układ likwidacyjny).
W celu głosowania nad układem sędzia komisarz sporządza listy wierzycieli obej­mujące poszczególne kategorie ich interesów (np. wierzycieli, których wierzytelności są zabezpieczone rzeczowo, wierzycieli będących udziałowcami lub akcjonariuszami upadłego). Warunki restrukturyzacji zobowiązań upadłego powinny być jednakowe w stosunku do wierzycieli tej samej kategorii interesów, chyba że wierzyciel zgodził się na warunki mniej korzystne. Korzystniejsze warunki restrukturyzacji zobowią­zań można przyznać wierzycielom drobnym lub udzielającym kredytu niezbędne­go do wykonania układu. W ciągu miesiąca od zatwierdzenia listy wierzytelności powinno się odbyć ze­branie wierzycieli. Układ zostaje przyjęty, jeżeli wypowie się za nim większość wierzycieli z każdej z list wierzycieli obejmujących różne kategorie interesów, ma­jących łącznie nie mniej niż dwie trzecie ogólnej sumy wierzytelności. Układ przy­jęty przez zgromadzenie wierzycieli zatwierdza sąd. Gdy do zawarcia układu nie doszło, sąd zmienia postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego i ustanawia syndyka. Po uprawomocnieniu się postanowienia zatwierdzającego układ sąd wydaje po­stanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego. W konsekwencji upadły odzyskuje prawo do władania i zarządzania swoim majątkiem, jednak tylko w takim zakresie, w jakim wynika to z treści układu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz