Układ punktów materialnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 434
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Układ punktów materialnych
a) środek masy ciała lub układu ciał jest punktem, w którym skupiona jest cała masa w opisie układu jako masy punktowej.
Dla ciała znajdującego się w jednorodnym polu grawitacyjnym środek ciężkości pokrywa się ze środkiem masy.
Gdy ciało wiruje lub drga, istnieje w tym ciele punkt zwany środkiem masy, który porusza się w taki sam sposób, w jaki poruszałby się pojedynczy punkt materialny poddany tym samym siłom zewnętrznym.
Do środka masy ciała przyłożony jest wektor siły ciężkości, więc można wyobrazić sobie, że środek masy to punkt, w którym należy podeprzeć ciało, aby nie poruszało się pod wpływem siły ciężkości.
b) położenie środka masy
prędkość środka masy - Środek masy porusza się jak swobodny punkt materialny o masie równej masie całego układu pod działaniem sumy geometrycznej sił czynnych i reakcji. Jeżeli suma geometryczna sił czynnych i reakcji jest równa zeru, to środek masy pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym (jeżeli miał początkową prędkość).
przyspieszenie środka masy - Jak zachowuje się środek masy, gdy na układ działają siły zewnętrzne? Środek masy uzyskuje wtedy przyspieszenie a, które można obliczyć z drugiej zasady dynamiki Newtona. Zatem środek masy układu zachowuje się tak, jak gdyby cała masa układu znajdowała się w punkcie środka masy i jak gdyby wszystkie siły działające na ciała układu były przyłożone do tego punktu.
c) Pęd układu punktów materialnych jest równy sumie wektorowej pędów, wszystkich punktów układu. Pęd układu jest równy całkowitej jego masie pomnożonej przez prędkość środka masy układu.
Pęd układu punktów zmienia się tylko wtedy, gdy działa na nie siła zewnętrzna. Jeżeli układ rozpada się w wyniku działania sił wewnętrznych na części, suma pędów części jest równa pędowi układu przed rozpadem, podobnie przy łączeniu się części w układ. Zderzenie ciał możemy traktować jako złączenie i rozłączenie układu ciał.
d) Zasada zachowania pędu dla układu punktów materialnych - dla dowolnego izolowanego układu punktów materialnych, bez względu na to, jakie jest oddziaływanie między nimi, suma wektorowa wszystkich pędów pozostaje stała.
e) ?
f) zderzenia całkowicie niesprężyste - to zderzenie dwóch ciał, w którym suma energii kinetycznych po zderzeniu jest mniejsza niż przed, a suma pędów jest jednakowa.
W zderzeniach tych ciała odkształcają się i "sklejają się ze sobą" oraz wydziela się ciepło Q.
Dla zderzeń niesprężystych spełniona jest tylko zasada zachowania pędu, natomiast część energii kinetycznej zamienia się w ciepło.

(…)

… sumy geometrycznej sił czynnych i reakcji. Jeżeli suma geometryczna sił czynnych i reakcji jest równa zeru, to środek masy pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym (jeżeli miał początkową prędkość).
przyspieszenie środka masy - Jak zachowuje się środek masy, gdy na układ działają siły zewnętrzne? Środek masy uzyskuje wtedy przyspieszenie a, które można obliczyć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz