Ugoda sądowa.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ugoda sądowa. - strona 1 Ugoda sądowa. - strona 2

Fragment notatki:

UGODA SĄDOWA Prawo procesowe cywilne w art. 10 Kpc daje wyraz tendencji do ugodowego załatwiania spraw: W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. Ugoda sądowa to akt dyspozycji materialnoprawnej; czynność dwustronna zawierana przed sądem w toku postępowania cywilnego (postępowanie pojednawcze). Sąd uzna zawarcie ugody za niedopuszczalne, jeśli czynność taka jest niezgodna z prawem lub zws albo zmierza do obejścia prawa. Ugoda sądowa jest surogatem wyroku. Jeżeli dojdzie do zawarcia ugody to stanowi ona tytuł egzekucyjny, gdy postanowienie o zawarciu ugody uprawomocni się i ugoda na ogólnych zasadach zdobędzie tytuł wykonalności. Pojęcie ugody, którym posłużył się ustawodawca w Kpc ma swój rodowód w Kc - art. 917 Kc:
Przez ugodę strony czynią sobie wzajemnie ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.
Teoria o podwójnej naturze prawnej ugody- jednocześnie umowa cywilnoprawna i czynność procesowa, mieszany charakter. Nieważność z punktu widzenia prawa materialnego powoduje również jej bezskuteczność jako czynności procesowej Charakter ugody jako czynności procesowej występuje szczególnie wyraźnie w razie zawarcia ugody w toczącym się procesie, a nie w postępowaniu pojednawczym, gdyż wówczas zawarcie ugody ma na celu uzyskanie skutku procesowego w postaci umorzenia postępowania. Rozróżnia się postępowanie pojednawcze fakultatywne dotyczące fazy przedprocesowej w postępowaniu zwykłym oraz dwa rodzaje postępowania pojednawczego występującego w związku z postępowaniami odrębnymi - obligatoryjne w sprawach o rozwód oraz fakultatywne w sprawach ze stosunku pracy. Ponadto w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych strony mają obowiązek przeprowadzenia przed procesem rokowań, które spełniają taką samą funkcję jak postępowanie pojednawcze.
Ugoda podlega kontroli sądowej, która prowadzona jest analogicznie do sytuacji dotyczących cofnięcia pozwu art. 223 Kpc: § 1. Przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Osnowa ugody zawartej przed sądem powinna być wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron. Niemożność podpisania sąd stwierdzi w protokole. § 2. Przepis art. 203 § 4 stosuje się odpowiednio. Art. 479 13 § 2 Kpc (postępowanie w sprawach gospodarczych): Sąd uzna ugodę zawartą przez strony za niedopuszczalną tylko wtedy, gdy jej treść jest niezgodna z prawem lub sprzeczna z zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także wtedy, gdy wymaga tego ochrona środowiska lub ochrona produkcji należytej jakości. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz