Tryb przeprowadzania referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego j.s.t 39.Tryb przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego j.s.t. W zakresie tego pojęcia mieści się między innymi odwołanie organów stanowiących JST czyli:
1.rady gminy na poziomie gminy
2.rady powiatu na poziomie powiatu
3.sejmiku województwa na poziomie województwa
4. organami JST są również wójt, burmistrz, prezydent
Referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego JST przed upływem kadencji może być przeprowadzone wyłącznie na wniosek mieszkańców. Inicjator referendum składa stosowny wniosek komisarzowi wyborczemu, który sprawdza wniosek, może go odrzucić lub zwrócić wyznaczając inicjatorowi 14 dniowy termin na jego uzupełnienie. Komisarz wyborczy rozstrzyga o możliwości przeprowadzenia referendum lokalnego w formie postanowienia Stosowne postanowienie komisarz wydaje w ciagu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Na postanowienie komisarza wyborczego odrzucającego wniosek o przeprowadzenie referendum , a także na niedotrzymanie przez komisarza 30 dniowego terminu na wydanie postanowienia, inicjatorowi służy skarga do NSA, którą wnosi się w terminie 14 dni od daty doręczenia postanowienia bądź od dnia w którym upłynął 30 dniowy termin na jego wydanie. Sąd administracyjny rozpatruje taką skargę w terminie 14 dni a jego wyrok w tej sprawie jest ostateczny. Na podstawie wyroku uwzgledniającego skargę komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum Takie referendum przeprowadza się w dzien wolny od pracy najpóźniej w 50 dniu:
- od daty opublikowania postanowienia komisarza wyborczego w wojewódzkim dzienniku urzędowym
- bądź od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego. bezpośrednich, czy w wyborach w przypadku niedoboru kandydatów przez radę gminy) jego odwołanie będzie następowało w drodze referendum lokalnego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)