Tryb postępowania cywilnego.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tryb postępowania cywilnego. - strona 1

Fragment notatki:

TRYB POSTĘPOWANIA CYWILNEGO Postępowanie rozpoznawcze składa się z dwóch trybów:
trybu procesu cywilnego
trybu postępowania nieprocesowego
Art. 13. § 1 Sąd rozpoznaje sprawy w procesie, chyba że ustawa stanowi inaczej. W wypadkach przewidzianych w ustawie sąd rozpoznaje sprawy według przepisów o postępowaniach odrębnych.
§ 2. Przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w niniejszym kodeksie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Obowiązkiem przewodniczącego jest zbadanie czy sprawa powinna być prowadzona w trybie procesu czy nie. Wydaje on w tej kwestii zarządzenie.
W niektórych sytuacjach mamy do czynienia z przemiennością trybu -np. podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej odbywa się w trybie postępowania nieprocesowego, ale niekiedy w wyniku stosowania KPC podział majątku może nastąpić w toku postępowania o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, unieważnienie małżeństwa czy też ustalenie nieistnienia małżeństwa. Podobnie rozgraniczenie nieruchomości nastepuje w trybie postępowania nieprocesowego, ale jeśli w procesie cywilnym np. w sporze o własność zajdzie potrzeba oznaczenia granic nieruchomości, to to rozgraniczenie nastapi w trybie procesu cywilnego. Ale to wyjątki. Tryby dzielą się na :
zwykłe - przewidziane dla większości spraw cywilnych- art. 13 kpc - domniemanie trybu zwykłego
odrębne - mają co do zas. charakter obligatoryjny, o charakterze fakultatywnym możemy mówić jedynie w przypadku postęp. nakazowego i to tylko w sensie, że wszczęcie i prowadzenie postęp. nakazowego uzależnione jest od pisemnego wniosku powoda zgłoszonego w pozwie art. 484¹ § 2 kpc.
Skutki naruszenia trybu:
Art. 201. § 1. Przewodniczący bada, w jakim trybie sprawa powinna być rozpoznana oraz czy podlega rozpoznaniu według przepisów o postępowaniu odrębnym, i wydaje odpowiednie zarządzenia. W wypadkach przewidzianych w ustawie przewodniczący wyznacza posiedzenie niejawne w celu wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.
§ 2. Jeżeli sprawę wszczęto lub prowadzono w trybie niewłaściwym, sąd rozpozna ją w trybie właściwym lub przekaże właściwemu sądowi do rozpoznania w takim trybie . W wypadku przekazania stosuje się odpowiednio przepisy § 2 i 3 artykułu poprzedzającego. Każda jednak strona może żądać powtórzenia czynności sądu dokonanych bez jej udziału. Wcześniej niewłaściwy tryb skutkował nieważnością postępowania - duży rygoryzm. Dziś ustawodawca już to wyłączył. Jest to tzw. inne uchybienie procesowe - może mieć ewentualnie wpływ na rozstrzygnięcie, ale nie powoduje nieważności postępowania . Tryb to względna przesłanka procesowa. Niemniej sąd z urzędu powinien przekazać sprawę do właściwego trybu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz