trójkąt Gibbsa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 840
Wyświetleń: 4403
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
trójkąt Gibbsa - omówienie - strona 1 trójkąt Gibbsa - omówienie - strona 2 trójkąt Gibbsa - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Ćwiczenie J-12
TEMAT :RÓWNOWAGA CIECZ-CIECZ W UKŁADZIE TRÓJSKŁADNIKOWYM. TRÓJKĄT GIBBSA.
Imię i nazwisko:
Rafał Reszczyński
Marta Szostek
Agnieszka Szudarska
Ocena z przygotowania:
Ocena ze sprawozdania:
Podstawy teoretyczne
W stałej temperaturze i pod stałym ciśnieniem najlepszym sposobem przedstawienia diagramu równowagi ciecz-ciecz w układzie trójskładnikowym jest trójkąt równoboczny, zwany trójkątem Gibbsa, przedstawiony na poniższym rysunku. Wierzchołki trójkąta odpowiadają czystym składnikom A, B i C. Punkty leżące na bokach trójkąta określają skład układów dwuskładnikowych A+B, A+C oraz B+C. Współrzędne dowolnego punktu leżącego wewnątrz trójkąta określają skład układu trójskładnikowego, jak pokazano na rysunku b). Linia równoległa do boku trójkąta, jak pokazano na rysunku a), odpowiada stałej zawartości składnika. Linia łącząca wierzchołek trójkąta z punktem leżącym na przeciwległym boku trójkąta, jak pokazano na rysunku c), reprezentuje wszystkie układy, o stałym stosunku ułamków molowych dwóch składników.
W przypadku gdy mamy do czynienia z układem na który składają się 3 substancje ciekłe zakres składów układu odpowiadających obszarowi niemieszalności określony jest wzajemną mieszalnością w odpowiednich układach dwuskładnikowych.
Wykres poniżej przedstawia krzywą mieszalności w określonej temperaturze i ciśnieniu dla układu trójskładnikowego, w którym składniki A i C wykazują ograniczoną mieszalność, zaś składnik B tworzy z nimi mieszaniny dwuskładnikowe jednofazowe w całym zakresie stężeń.
Odcinki zaznaczone na wykresie noszą nazwę cięciw równowagi, stanowią one miejsce geometryczne punktów odpowiadających tym samym składom układu dwufazowego, dla których składy współistniejących faz są określone punktami na krzywej rozpuszczalności (krzywej binodalnej), połączonymi daną cięciwą równowagi.
Cel ćwiczenia
Wyznaczanie krzywej mieszalności oraz cięciw równowagi układu trójskładnikowego (woda-toluen-etanol) w określonej temperaturze.
Wykaz aparatury
3 biurety z automatycznym ustawieniem zera
10 kolb stożkowych (szlif) 250cm3 probówki
refraktometr Abbego
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz