TOPOLOGIA

Nasza ocena:

4
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1120
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
TOPOLOGIA - strona 1

Fragment notatki:


TOPOLOGIA Wielobok zupełny - każda para stacji dysponuje bezpośrednim łączem, specjalnie (na stałe) jej przydzielonym. Oczywiste zalety (prostota, niezawodność) nie równoważą podstawowej wady takiego rozwiązania: nadmiernych kosztów, rosnących z kwadratem liczby użytkowników. Dlatego jest wykorzystywana w przypadkach, gdy liczba łączonych stacji jest niewielka (np. w sieci telefonicznej).
Topologia gwiazdy - polega na podłączeniu każdej ze stacji indywidualnym łączem do wspólnego, centralnego komutatora. Komunikacja każdej pary stacji odbywa się dzięki pośrednictwu komutatora (np. centrali CBX), który dla potrzeb takiej pary dokonuje komutacji. Topologia gwiazdy wymusza scentralizowaną strategię sterowania siecią. Każde z wielu połączeń musi zostać ustanowione (o ile jest to w danej chwili możliwe), utrzymywane i wreszcie rozłączone przez centralny komutator.
Sieć o topologii pierścienia - stanowi zbiór węzłów połączonych poprzez łącza dwupunktowe w zamknięty łańcuch. Każdy węzeł jest dołączony do dwóch jednokierunkowych odcinków medium: przychodzącego ze stacji poprzedniej i wychodzącego do stacji następnej. Węzły odgrywają tu z punktu widzenia transmisji rolę regeneratorów sygnałów. Odbierane sygnały są retransmitowane bit po bicie (na bieżąco) do kolejnej stacji. Nadana wiadomość okrąża więc pierścień, co pozwala na jej odebranie przez każdą ze stacji. Sterowanie wykorzystaniem pierścienia ma charakter zdecentralizowany.
W sieci o topologii magistrali - nazywanej także szyną , stacje dołączone są równolegle do jednorodnego medium transmisyjnego, bez pośrednictwa jakichkolwiek komutatorów. Sygnały nadawane przez jedną ze stacji propagują w medium, docierając do wszystkich pozostałych stacji; sieć taka stanowi fizycznie łącze wielopunktowe a transmisja ma charakter rozgłaszania. Uogólnieniem liniowej magistrali jest topologia drzewa, stanowiącego połączenie wielu magistral, nie zawierające pętli. Niezbędny jest rozproszony mechanizm sterowania dostępem do medium, zapobiegający kolizjom powstałym w wyniku jednoczesnego nadawania przez dwie lub więcej stacji lub zapewniający ich rozstrzyganie (podobnie jak w sieciach pierścieniowych). W sieciach lokalnych będziemy mieli do czynienia z topologią pierścienia i szyny (drzewa) oraz z rozproszonym algorytmem dostępu do medium. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz