Tkanka glejowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tkanka glejowa - strona 1

Fragment notatki:

16. W jakiej postaci występuje neuroglej w ośrodkowym, a w jakiej w obwodowym układzie nerwowym? Jaka jest jego funkcja?
W ośrodkowym układzie nerwowym występuje jako komórki wyściółki, czyli ependymy wyściełających kanały i komory mózgu, ośrodkowy kanał rdzenia kręgowego i pokrywającego sploty naczyniówkowe oraz kilku innych rodzajów komórek glejowych np. astrocytów, oligodendrocytów.
W obwodowym układzie nerwowym w postaci lemocytów otaczających włókna nerwowe i wytwarzających osłonkę mielinową.
Jakie są funkcje tkanki glejowej?
Tkanka glejowa otacza, izoluje, odżywia i ochrania włókno nerwowe.
Co to jest ependyma i gdzie występuje? Jaką funkcję spełnia?
Jest to nabłonek jednowarstwowy sześcienny z mikrokosmkami i wgłobieniami wyściełający komory i kanały mózgu, ośrodkowy kanał rdzenia kręgowego oraz pokrywający sploty naczyniówkowe. Bierze udział w wytwarzaniu płynu mózgowo-rdzeniowego.
18. Co to są astrocyty i jakie ich dwa typy wyróżniamy? Gdzie one występują szczególnie obficie?
Są to jedne z komórek neurogleju w ośrodkowym układzie nerwowym, które dzieli się na astrocyty protoplazmatyczne, występujące szczególnie obficie w istocie szarej oraz astrocyty włókniste w istocie białej.
19. Czym różnią się astrocyty protoplazmatyczne od astrocytów włóknistych?
Astrocyty protoplazmatyczne mają duże, pojedyncze jądra oraz liczne, grube wypustki oplatające naczynia krwionośne, przylegające do opony miękkiej lub ciał komórek nerwowych. Astrocyty włókniste mają małe jądra, skąpą cytoplazmę oraz długie i cienkie wypustki. W ich cytoplazmie znajdują się filamenty glejowe (odmiana filamentów pośrednich typu III).
20. Jaką funkcję pełnią astrocyty?
- odżywiają komórki nerwowe
- mają zdolność do transcytozy i czynnego transportu jonów nieorganicznych
- regulują proliferację i różnicowanie neuronów
21. Co to są oligodendrocyty i jaką funkcję spełniają?
Są to komórki neurogleju ośrodkowego układu nerwowego. Są mniejsze od astrocytów, mają małe jądra oraz nieliczne wypustki. Układają się wzdłuż włókien nerwowych i pełnią funkcję podobna do lemocytów obwodowego układu nerwowego, wytwarzając osłonki włókien. 22. Z jakiego listka zarodkowego pochodzą komórki mezogleju i jaką funkcję pełnią?
Pochodzą z mezodermy i pełnią funkcję makrofagów.
23. W jakiej postaci występują komórki neurogleju obwodowego układu nerwowego?
W postaci komórek satelitarnych przylegających do ciał komórek nerwowych zwojów oraz jako lemocyty, czyli komórki Schwanna.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz