The Sequence Bruksela referat

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
The Sequence Bruksela referat - strona 1 The Sequence Bruksela referat - strona 2 The Sequence Bruksela referat - strona 3

Fragment notatki:


The Sequence, Bruksela- Arne Quinze Arne Quinze to belgijski artysta urodzony w 1971 roku, twórca małych i ogromnych rzeźb, rysunków, obrazów i wielkoskalowych instalacji przestrzennych. Charakterystyczne w jego twórczości jest stosowanie wielu rodzajów drewna i rzucających się w oczy, fluorescencyjnych kolorów farb. Tematyka jego prac odnosi się natomiast do interakcji społecznych i komunikacji, w twórczości artysty widać fascynację rytmem oraz wzajemnym oddziaływaniem linii.
Jedną z takich prac jest ukończona 12 listopada 2008 roku instalacja o nazwie The Sequence, zaprojektowana na Festiwal Polityki w Brukseli. Obiekt jest gigantyczną drewnianą rzeźbą o wymiarach: 80 metrów długości i 15 metrach wysokości, łączącą Parlament Flamandzki z Izbą Reprezentantów Flamandzkich. Połączenie to jest w pewnym sensie symboliczne, ma zwracać uwagę na zjawisko wielokulturowości mieszkańców Brukseli.
Zbudowana z naturalnych materiałów- drewna i betonu, wybijająca się kolorystycznie, pomarańczowa, ażurowa forma wypełnia przestrzeń między budynkami, stanowiąc łącznik urbanistyczny. Jednocześnie stanowiąc rodzaj zadaszenia stymuluje komunikację w tym miejscu, podnosząc funkcjonalność istniejącej w sąsiedztwie architektury i generując większy ruch pieszy. Nie da się nie zauważyć, że instalacja wzbogaca wnętrze urbanistyczne o widowiskowy obiekt i nowy akcent kolorystyczny. Właśnie ze względu na kolorystykę, a także imponującą skalę, obiekt ożywia krajobraz miasta tchnąc w nie ducha nowoczesności. Szczególnie ciekawie wygląda w nocy, ze względu na oświetlenie podkreślające owe walory. Można się zastanawiać czy forma ta nie jest zbyt agresywna, jednak biorąc pod uwagę jej tymczasowość(przewidywana jest na co najmniej 5 lat) powinna budzić jak największe zainteresowanie a nawet kontrowersję aby dobrze spełniać swoją rolę.
Użycie przez artystę dużej ilości drewna może budzić zastrzeżenia ekologiczne, Arne Quinze zapewnia jednak, że w miejsce każdego wyciętego drzewa zostało posadzone nowe, a po rozbiórce instalacji, poddane zostanie ono recyklingowi. Wydawać się więc może, że ta ciekawa struktura przynosi miastu same korzyści.
Rysunek 1 Widok z góry Rysunek 2 Instalacja w kontekście zabudowy
Rysunek 3 Model Rysunek 4 Widok nocą
Bibliografia http://www.gearfuse.com/the-sequence/ http://www.arnequinze.tv/11/BIOGRAPHY.html http://www.upstudio.pl/publikacje/publikacje/052008/ http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,86009,6093465,The_Sequence.html http://www.dezeen.com/2008/12/09/the-sequence-by-arne-quinze/ Źródła ilustracji http://bydgoskie.blox.pl/2009/09/DOBRE-PRAKTYKI-PAWILONY-MIEJSKIE.html ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz