Termiczne pory roku

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:


Temat: Termiczne pory roku
Stałe cykliczne wahania w rocznym przebiegu większości elementów meteorologicznych stanowią podstawę do podziału roku na pory meteorologiczne, charakteryzujące się określonymi układami stanów pogody. Podział na pory roku dobrze ilustruje przebieg średniej dobowej temperatury powietrza i najprostszym obiektywnym kryterium ich wyznaczania jest przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez określone wartości progowe. Tak wyznaczone okresy, w których przeważa średnia dobowa temperatura powietrza zawarta miedzy określonymi wartościami progowymi, nazywamy termicznymi porami roku (Makowiec 1983) Podział termicznych pór roku opracował E. Romer, które przedstawione są na podstawie wartości progowych 0°C,5°C,10°C, 15°C:
-zima: 0°C
-przedwiośnie: 0,°C 15°C
-jesień: 5°C

(…)

… na ekliptyce. Termiczna jesień pojawia się aż 29 dni wcześniej niż pora astronomiczna. Termiczna zima natomiast rozpoczyna się o 6 dni wcześniej niż Słońce na ekliptyce przechodzi przez punkt Koziorożca. Przedwiośnie i przedzimie nie posiadają swoich odpowiedników w astronomicznych porach roku.
Makowiec M., 1983: Wyznaczanie termicznych pór roku. Polskie Towarzystwo Geograficzne, Przegl. Geofizyczny, t. 28…
… < 15°C
-lato: >15°C
-jesień: 5°C < 15°C
-przedzimie: 0°C < 5° Komentarz do wykresu:
Przedstawiający wykres przebiegu średnich dobowych temperatur powietrza w Borucinie dla okresu 1961-2000 wyznaczyłam średnie początki i końce oraz czas trwania poszczególnych pór roku. Wyniki przedstawiłam w tabelce poniżej.
Do porównania wartości w Borucinie, wybrałam stację znajdującą się w Storkowie w latach 1987…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz