Terenowe organy administracji rządowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 2268
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Terenowe organy administracji rządowej - strona 1 Terenowe organy administracji rządowej - strona 2

Fragment notatki:

TERENOWE ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ
W skład administracji państwowej (rządowej) wchodzą nie tylko organ centralne, lecz również terenowe, to znaczy obejmujące swoim działanier oznaczoną część terytorium kraju, na ogół województwo lub kilka gmin (rejon
Terenowe organy administracji rządowej dzielą się na: 1) organy adminisl racji ogólnej, 2) organy administracji specjalnej.
Terenowymi organami administracji ogólnej są wojewodowie i poc porządkowane im organy. Zarządzają oni na terenie województwa tyn sprawami, które nie należą do kompetencji samorządu terytorialnego działaj; cego w gminach i - w postaci sejmików - na szczeblu wojewódzkim, oraz któi nie zostały przekazane organom administracji specjalnej. Wojewoda je przedstawicielem rządu na obszarze województwa Zastępcą wojewody je wicewojewoda.
Wojewodę powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosę ministra właściwego do spraw administracji państwowej. Wicewojewodę powi łuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody.
Wojewoda może powierzyć prowadzenie niektórych spraw, należących c jego kompetencji, łącznie z wydawaniem decyzji administracyjnych, organo samorządu terytorialnego, a więc organom gminy (zadania zlecone).
Wojewoda realizuje zadania zlecane przez Radę Ministrów. Wojewoe jako przedstawiciel rządu: 1) koordynuje działalność wszystkich organó
administracji rządowej na terenie województwa w zakresie zgodności z polity- ką rządu, 2) organizuje kontrolę wykonywania zadań wyznaczonych przepisa- mi przez wymienione organy, 3) zapewnia współdziałanie jednostek organiza- cyjnych działających na obszarze województwa w zakresie utrzymania porząd- ku publicznego oraz zapobiegania klęskom żywiołowym i usuwania ich ikutków, 4) może przedstawiać pod obrady rządu projekty dokumentów rządowych w sprawach dotyczących województwa, 5) reprezentuje rząd na uroczystościach państwowych i w trakcie wizyt składanych przez przed- stawicieli państw obcych na terenie województwa.
Wojewoda wykonuje swoje zadania przy pomocy urzędu wojewódzkiego. Urząd wojewódzki dzieli się na wydziały i inne komórki organizacyjne, zależnie od potrzeb. Na czele urzędu wojewódzkiego stoi dyrektor. Wojewoda może tworzyć delegatury urzędu wojewódzkiego w wybranych miejscowoś- ciach województwa. Organizację urzędu wojewódzkiego określa statut ustalo- ny przez wojewodę.
Przy wojewodzie działa kolegium jako organ opiniodawczy i doradczy. W skład kolegium wchodzą: wicewojewoda, dyrektor urzędu wojewódzkiego, dyrektorzy wydziałów i równorzędnych komórek organizacyjnych urzędu wojewódzkiego oraz inne osoby powołane przez wojewodę. Do udziału w posiedzeniach kolegium zaprasza się przewodniczącego sejmiku samo- rządowego.
Terenowymi organami rządowej administracji ogólnej są również kierow-

(…)

… administracyjne. Organy administracji specjalnej zajmują się - inaczej niż organy administracji ogólnej - tylko oznaczonym działem spraw, podobnie jak to czyni minister na szczeblu centralnym. Organami administracji specjalnej są na przykład izby skarbowe i urzędy skarbowe, do których należy zarządzanie finansami państwa.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz