Teoria wyboru konsumenta

Nasza ocena:

3
Pobrań: 623
Wyświetleń: 2149
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria wyboru konsumenta - strona 1 Teoria wyboru konsumenta - strona 2 Teoria wyboru konsumenta - strona 3

Fragment notatki:


W6 - TEORIA WYBORU KONSUMENTA PLAN : Gospodarstwa domowe i jego funkcje Ograniczenia budżetowe - linie budżetowe, zmiany cen i dochodów Gusty konsumentów - krzywe obojętności Maksymalizacja użyteczności a wybór konsumenta - ścieżka wzrostu dochodu Dochody, wydatki oraz oszczędności konsumenta Wybór mi ę dzy dochodem z pracy (konsumpcj ą ) a czasem wolnym Użyteczność całkowita i użyteczność krańcowa. Krańcowa stopa substytucji 1. Gospodarstwa domowe i jego funkcje W modelu gospodarki rynkowej wyróżnić można dwa główne podmioty gospodarcze:
gospodarstwa domowe przedsiębiorstwa Gospodarstwa domowe (konsument) oferują na rynku usługi pracy oraz inne zasoby (patrz czynniki produkcji) będące w ich dyspozycji. Za sprzedaż tych usług przedsiębiorstwom gospodarstwa otrzymują dochody , które z kolei wydatkują na zakup produktów i usług oferowanych przez producentów.
Gospodarstwo domowe spełnia dwie podstawowe funkcje : konsumpcyjną - zaspokajanie potrzeb
produkcyjną - zdobywanie środków umożliwiających realizację konsumpcji.
Konsumpcja - polega na jednorazowym zużyciu określonych dóbr w celu zaspokojenia potrzeb lub też na używaniu danego dobra przez dłuższy okres [M. Kujda].
Cele Celem działalności gospodarstwa domowego jest maksymalizacja użyteczności (sa tysfakcji) czerpanej ze spożycia koszyka dóbr (które może ono nabyć przy danym dochodzie nominalnym i danych cenach) oraz z czasu wolnego. Optymalizacja funkcji celu wymaga podejmowania wielorakich decyzji. Gospodarstwo domowe dokonuje:
wyboru struktury konsumpcji bieżącej,
wyboru ilości czasu pracy i czasu wolnego,
optymalizacji konsumpcji w czasie, czyli podejmuje decyzje o wielkości oszczędności. Zachowania racjonalne W teorii zachowania się konsumenta (gospodarstwa domowego) zakłada się racjonaln e jego działanie w dążeniu do zaspokajania swych potrzeb. Zachowanie racjonalne to wewnętrznie spójne, logiczne postępowanie zmierzające do maksymalizacji satysfakcji jednostki. Powyższa teza sprowadza się do trzech założeń:
konsument przejawia pewne potrzeby i potrafi je określić;
konsument jest w stanie dokonać wartościowania swych potrzeb - od najbardziej do najmniej intensywnie odczuwanych;
jednostka dokonuje wyboru w celu maksymalizacji własnej satysfakcji (zadowolenia, użyteczności)

(…)

… nabywczej pieniądza:
Efekt substytucyjny zmiany cen nazywamy dostosowanie popytu do samej relacji cen. Oznacza to, że konsumenci odchodzą od dobra, którego cena względna wzrosła, zastępując je różnymi substytutami;
Efekt dochodowy - dostosowanie popytu do zmiany realnego dochodu. Wzrost cen dla wszystkich dóbr normalnych wyraża się zmniejszeniem wielkości popytu.
W przypadku dóbr zwykłych (normalnych) podwyżka ceny określonego dobra
zmniejsza wielkość popytu na to dobro.
W przypadku dóbr niższego rzędu efekt dochodowy działa w odwrotnym kierunku, ale w świetle badań empirycznych wydaje się,
że nie przeważa on nigdy nad efektem substytucyjnym.
Prawa ogólne - podsumowanie:
Wzrost dochodu powoduje przesunięcie linii budżetowej. Nowe punkty krańcowe pokazują wzrost siły nabywczej na dane dobro.
Dla dóbr…
… przyrosty dochodu sprawiają, że linia budżetowa przesuwa się równolegle w górę. Nanosząc na ten wykres mapę krzywych obojętności, możemy wskazać punkty, które wybierze konsument. Łącząc je, otrzymujemy ścieżkę wzrostu dochodu (Rys.).
W zależności od rodzaju dóbr (A;B), tj. dobra normalne i/lub podrzędne, ścieżka wzrostu dochodu przyjmuje następujący kształt dla:
dobra normalne (A i B) - tzw. krzywa wzrostu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz