Teoria Raymonda Cattela

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria Raymonda Cattela - strona 1 Teoria Raymonda Cattela - strona 2

Fragment notatki:

TEORIA RAYMONDA CATTELA Rozpoczął od analizy leksykalnej. Język jest pewna strukturą myślenia, która jest przekazywana za pomocą kultury i kreuje sposób obserwacji i opisywania siebie i innych.
Wyłonił cechy powierzchniowe i nazwał ten zestaw cech typową ograniczoną sferą osobowości. One biorą się z mentalności i opisu . Z tego za pomocą analizy statystycznej wyłonił cechy. Dla nich wprowadził pojęcie cech źródłowych. Zastanawiał się co leży u źródeł takiego a nie innego sposobu opisywania siebie i innych przez ludzi.
Osobowość to zbiór wywnioskowanych cech na podstawie powtarzającego się zachowania. Cattel wyszedł od mentalności. Osobowość jest tym co pozwala przewidzieć co dana osoba zrobi w danej sytuacji. Jest to teoria interakcyjna. Interakcja między sytuacją a cechami. Równania specyfikacyjne pozwalają przewidzieć, jakie osoba, posiadając dane cechy, może mieć osiągnięcia. Potem szuka jeszcze głębszych uwarunkowań. Wyróżnia 3 kategorie cech źródłowych: - cechy zdolnościowe - cechy temperamentalne
- cechy dynamiczne Cechy dynamiczne oparte na pewnych objawach czyli:
a) ergi (popędy) nawyki i postawy Są najłatwiej obserwowalne. Wprowadził też pojęcie metaergów zaznaczając, że erg dzięki doświadczeniu może być zorientowany na pewne typy obiektów rzeczywistości.
b) engramy (ślady pamięciowe) czyli sentymenty (najważniejszy selfsentyment) i kompleksy.
Cechy źródłowe tworzą sieć dynamiczną.
31.10.06 Wykład 5 TEORIA WIELKIEJ PIĄTKI (McCrae i Costa) Ludzie mogą być uporządkowani według nasilenia jakiejś cechy. Cecha nie determinuje zachowania tylko stymuluje, nie ogranicza działań. Zarówno Cattel jak i oni nie wychodzą od biologii tylko od nazwania (deskrypcja). W osobowości można wyróżnić 3 centralne komponenty osobowości:
- podstawowe tendencje - charakterystyczne przystosowania - zachowania uwarunkowane kulturowo.
- obraz siebie - włączają tu tzw. „mity osobiste” czyli fantazjowanie o sobie.
Do tego dodają jeszcze komponenty peryferyjne. Są to podstawy biologiczne, biografia obiektywna, pozostałe wpływy wewnętrzne (normy kulturowe, zdarzenia życiowe itp.)
TEORIA WIGGINSA Podstawą opisu osobowości jest język naturalny. Osobowość jest tworem społecznym i interakcyjnym czyli interpersonalnym. W języku trzeba szukać podstaw do opisu osobowości. Trzeba przyjąć te określenia, które maja charakter interpersonalny. Przymiotniki, które opisują zachowanie w relacji do drugiego człowieka. Wyróżnił 5 kategorii:
- cechy temperamentalne (nerwowość, pobudliwość)
- charakterologiczne ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz