To tylko jedna z 21 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
W7 - Teoria produkcji (poda ż y) - koszty a produkcja PLAN : Przedsiębiorstwo i jego funkcje Przychód, koszty, zysk - wprowadzenie Decyzje produkcyjne przedsiębiorstwa Krzywe kosztów kra ń cowych i utargu kra ń cowego a optymalny poziom produkcji - rozwinięcie teorii podaży Decyzje produkcyjne przedsiębiorstwa uwzględniające wartości krańcowe utargu i kosztów - podsumowanie Przedsiębiorstwo i jego funkcje PRZEDSIĘBIORSTWO - wyodrębniona pod względem ekonomicznym jednostka prowadząca działalność produkcyjną, handlową lub usługową.
PROCES PRODUKCJI - proces transformacji czynników wytwórczych na produkty gotowe , przy czym uzyskane efekty produkcji mogą być albo dobrem konsumpcyjnym, albo stać się czynnikiem wytwórczym w następnym procesie produkcji Do najważniejszych funkcji przedsiębiorcy należy:
inicjowanie i uruchamianie działalności gospodarczej oraz różnego typu innowacji techniczno-organizacyjnych;
podejmowanie kluczowych decyzji związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa;
podejmowanie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz wprowadzaniem innowacji.
Pod względem własności wyróżniamy przedsiębiorstwa:
prywatne
spółdzielcze
państwowe
komunalne
przedsiębiorstwa będące własnością pracowników (spółki pracownicze)
FIRMA JEDNOOSOBOWA - występuje najczęściej w sektorze MSP. Łatwa do założenia, dla dowolnych pomysłów. Wady: mała wiarygodność kredytowa, niski kapitał ograniczający możliwości wzrostu firmy, posiada wszystkie zalety i wady właściciela, właściciel otrzymuje cały zysk, ale i ponosi sam całe ryzyko, w świetle prawa działalność firmy wygasa wraz ze śmiercią przedsiębiorcy.
SPÓŁKA CYWILNA - unormowana przepisami kodeksu cywilnego, nie posiada osobowości prawnej, więc przedmiotem praw i obowiązków są wspólnicy odpowiadający solidarnie za jej zobowiązania. Pozwala na rozłożenie ryzyka i podzielenie się pracą. Łatwa do założenia, kapitał łączony. Po przekroczeniu odpowiedniego progu przychodów netto (400 tys. euro) w dwóch kolejnych latach, spółka cywilna zostaje wpisana do rejestru i staje się spółką jawną. Ustawodawca chciał w ten sposób lepiej zabezpieczyć interes osób trzecich oraz zapewnić zwiększenie nadzoru prawnego nad spółką, która powiększa swoje rozmiary.
(…)
… ze sprzedaży zależą od: kształtowania się krzywej popytu na wyroby danego przedsiębiorstwa.
Przepływ gotówki - jest to ilość pieniędzy netto faktycznie uzyskana w danym okresie.
Kapitał fizyczny - maszyny, wyposażenie i budynki wykorzystywane w produkcji.
Amortyzacja - utrata wartości dobra kapitałowego w ciągu roku będąca rezultatem wykorzystania tego dobra w procesie produkcji.
Zapasy - dobra przechowywane…
… z wykonywaniem wolnego zawodu przez innych partnerów w spółce (w umowie, zawieranej aktem notarialnym, może wystąpić klauzula odpowiedzialności solidarnej). SPÓŁKA KOMANDYTOWA - odmiana spółki jawnej. Podstawą działalności akt notarialny i wpis do rejestru handlowego. Na zewnątrz reprezentują spółkę tylko komplementariusze (odpowiadający całym majątkiem), oni też pełnia funkcje zarządzające. Komandytariusze…
…
W7 - Teoria produkcji (podaży) - koszty a produkcja
PLAN:
Przedsiębiorstwo i jego funkcje
Przychód, koszty, zysk - wprowadzenie
Decyzje produkcyjne przedsiębiorstwa
Krzywe kosztów krańcowych i utargu krańcowego a optymalny poziom produkcji - rozwinięcie teorii podaży
Decyzje produkcyjne przedsiębiorstwa uwzględniające wartości krańcowe utargu i kosztów - podsumowanie
Przedsiębiorstwo…
… wpisana do rejestru i staje się spółką jawną. Ustawodawca chciał w ten sposób lepiej zabezpieczyć interes osób trzecich oraz zapewnić zwiększenie nadzoru prawnego nad spółką, która powiększa swoje rozmiary.
SPÓŁKA JAWNA - nie ma osobowości prawnej, ale posiada zdolność do czynności prawnych, jest więc samodzielnym podmiotem prawa. Powstaje w wyniku zawarcia umowy i wpisania do rejestru handlowego. Za zobowiązania spółki każdy wspólnik odpowiada solidarnie całym swoim majątkiem osobistym wraz z pozostałymi wspólnikami spółką. Wygodniejsza od spółki cywilnej, celem jej jest prowadzenie we wspólnym imieniu przedsiębiorstwa zarobkowego o większym rozmiarze. W przeciwieństwie do spółki cywilnej występuje tu wyodrębniony majątek (wkłady wspólników i majątek nabyty na rzecz spółki w trakcie jej istnienia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)