Teoria Kurta Lewina

Nasza ocena:

3
Pobrań: 546
Wyświetleń: 2478
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria Kurta Lewina - strona 1 Teoria Kurta Lewina - strona 2

Fragment notatki:

EORIA KURTA LEWINA Teoria pola . Osobowości nie da się zrozumieć bez sytuacji. Sytuacja i podmiot tworzą pewną jedność. Zachowanie jest funkcją pola czyli wszystkich faktów, które są od siebie wzajemnie uzależnione, współzależne.
Ważne dla Lewina jest pojęcie przestrzeni życiowej czyli rzeczywistość psychologiczna. Na te rzeczywistość składają się dwa elementy: persona ( ja jako podmiot) i otoczenie . Osoba w stosunku do otoczenia może być bardziej otwarta lub bardziej zamknięta. Osoba składa się 2 obszarów:
- obszar percepcyjno motoryczny - obszar bliższy otoczeniu
- obszar wewnątrzosobowy - dostępny tylko przez ten percepcyjno motoryczny
Elementy wewnątrzosobowego obszaru bardziej dostępne to peryferalne a mniej dostępne to te bardziej centralnie położone elementy.
Osoba może być bardziej lub mniej zróżnicowana w środku. Dzieci są mniej zróżnicowane a dorośli bardziej. Osoby różnią się pod tym względem. Osoba jest podzielona na obszary a te jeszcze na regiony. Otoczenie też jest wewnętrznie podzielone na pewne regiony. Region wyróżniony jest przez fakt psychologiczny czyli wszystko, co może wpływać na osobę, wywołuje uczucie, myśli, wyzwala jakiś stan itp. Otoczenie każdej jednostki zawiera wiele takich faktów psychologicznych, które oddziaływują na niego. Im więcej faktów tym większe bogactwo życia psychicznego. Fakty psych tworzą regiony. Ważna jest cecha regionów:
Można wyróżnić 3 właściwości regionów
- bliskość lub oddalenie regionów od siebie
- siła lub słabość regionów - regiony mogą być oddzielone od siebie mimo, że mogą tez być blisko siebie położone: jak pracuję nie myślę o rodzinie choć dla niej pracuję.
- płynność lub sztywność regionów Dzięki takiemu podziałowi można opisać całą osobowość w sposób graficzny (linie grube, cienkie, obszary zakreskowane, regiony oddzielone od siebie lub położone blisko)
Wymiar dynamiki u Lewina. Pojęcie napięcia, energii, potrzeby, wartościowości.
Napięcie oznacza stan braku równowagi. Gdy między regionami pojawia się jakaś sprzeczność i pojawia się nacisk na granice regionów. Lewin był zwolennikiem dążenia do homeostazy. Gdy pojawia się potrzeb a to znaczy, że jest nacisk na granice regionu. Zwykle potrzeby związane są z fizjologią. Quasi-potrzeba gdy potrzeba wywołana jest przez jeden obiekt. Potrzeby wyzwalają napięcie i pchają do zniwelowania tego napięcia czyli wyzwalają działanie, zachowanie.  INTERAKCYJNE TEORIE CECH  Okoliczności, w które wchodzi człowiek modyfikują jego cechy. Główne założenia:
 Zachowanie jest funkcją wielokierunkowej interakcji między jednostką a sytuacjami w których jednostka się znajduje.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz