Teoria ekonomii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria ekonomii - strona 1 Teoria ekonomii - strona 2

Fragment notatki:


M.Blaug - „Teoria ekonomii - Ujęcie retrospektywne” Adam Smith w „Bogactwie narodów” o „funkcjonalnej konkurencji”: W pewnych warunkach społecznych interesy prywatne zharmonizowane są z interesem społecznym; jednostka ma nieznaczny wpływ na ceny (jedynie poprzez wybór podczas zakupu), ceny regulowane są przez ogólną sumę indywidualnych reakcji.
Niewidzialna ręka rynku: Dążąc do własnego dobra, ludzie prowadzeni są przez niewidzialną rękę do działań leżących w interesie społecznym (spontaniczna harmonia interesów). Po bliższym zbadaniu: niewidzialna ręka nie jest niczym więcej niż automatycznym mechanizmem równowagi na konkurencyjnym rynku. Konkurencja, wyrównując stopy przychodu i likwidując nadmierne zyski, prowadzi do optymalnej alokacji pracy i kapitału miedzy gałęziami.
Wady „spontanicznej harmonii interesów” - konflikt interesów lub gdy dążenie do prywatnej korzyści powoduje społecznie niepożądane rezultaty, usprawiedliwiają zdaniem Smitha np. praktyki protekcjonistyczne względem młodych przemysłowców albo jako odwet za obce taryfy celne.
Państwo ma „trzy obowiązki wielkiej wagi”: bezpieczeństwo militarne, organizację wymiaru sprawiedliwości i zapewnienie ludziom urządzeń i instytucji publicznych, które nie leżą w interesie jednostki/małych grup, bo dochód z nich nie pokryje kosztów tych jednostek.
Adam Smith pojęcie konkurencji: Ograniczona podaż prowadzi do konkurencji między sprzedającymi, co podnosi cenę. Nadmierna podaż prowadzi do rywalizacji w celu pozbycia się nadwyżek i powoduje spadek ceny. Konkurencja pozbawia uczestników procesu rynkowego zdolności wpływania na cenę.
Warunki efektywnej konkurencji: doskonała informacja i mobilność zasobów.
Konkurencja u Smitha nie = dzisiejsza konkurencja doskonała. Smith eksponuje proces, który sprowadza cen y rynkowe do cen naturalnych, a nie jak w nowoczesnych ujęciach stan końcowy doskonałej konkurencji.
Monopol wg Smitha: cena monopolowa jest we wszystkich warunkach najwyższa z możliwych, a „tajemnice przemysłu” pozwalają przemysłowcom na ustalenie ceny - są to błędne założenia.
Według teorii klasycznych konkurencja była dobra dlatego, że prowadziła do poszerzania rynku, realizując coraz doskonalszy podział pracy.
Konkurencja doskonała: Warunki czystej konkurencji: każde gosp domowe i przedsiębiorstwo tak kupuje i sprzedaje tak nieznaczną część łącznej ilości każdego z dóbr, że nie mogą wpływać na ceny; wszystkie jednorodne produkty i czynniki w całej gospodarce mają jednakową cenę; plus te warunki: wszystkie czynniki doskonale mobilne, przychody stałe względem skali (liniowo jednorodna krzywa produkcji: poziomy produkcji i kombinacje zasobów), podmioty doskonale znają alternatywne możliwości;

(…)

… konkurencji doskonałej, a to wcale nie oznacza koniecznie prywatnej własności środków produkcji (może być publiczny zarząd przedsiębiorstw). Próby falsyfikacji hipotez:
Neoklasyczna teoria konkurencji doskonałej:
1 Jeśli była hipotezą dot. faktycznego zachowania się firm i gospodarstw domowych to sprawdzianem ważności jest zbieżność z obserwowanym zachowaniem rynkowym.
2 Jeśli teoria miała być normą oceny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz