Temperatury lato i zima

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Temperatury lato i zima - strona 1

Fragment notatki:

Średnia temperatura powietrza w Polsce w zimie (grudzień-luty) oraz w lecie (czerwiec-sierpień).
Masy polarno-morskie, które przez cały rok przynoszą opady, powodują ochłodzenie latem i ocieplenie zimą. Znacznie rzadziej napływa do Polski powietrze kontynentalne ze wschodu - zawsze jest ono suche - zimą mroźne, a latem gorące. Niekiedy w zimie z północy spływają też do Polski masy bardzo mroźnego powietrza arktycznego. Czasami zaś w lecie z południa dociera do naszego kraju powietrze zwrotnikowe, które zawsze przynosi upalną pogodę (masy zwrotnikowe bardzo rzadko napływają zimą i jeśli już do tego dojdzie, to wówczas następuje gwałtowny wzrost temperatury - nawet powyżej 15°C). Docierające do Polski wilgotne powietrze znad Atlantyku przynosi ocieplenie zimą i ochłodzenie latem. 
Rozkład temperatur w Polsce zależy od: wysokości Słońca nad horyzontem, ukształtowania powierzchni, wysokości nad poziomem morza oraz rodzajów powietrza i związane z tym kierunki wiatrów. W zimie izotermy układają się południkowo. Poza obszarami górskimi temperatura powietrza obniża się z zachodu na wschód. Najwyższe średnie temperatury powietrza w zimie notowane są w rejonie Świnoujścia 0,2⁰C, a najniższe na Pojezierzu Suwalskim -4,2⁰C oraz w okolicach stacji Krynicy -4,1⁰C i Zakopanego -3,8⁰C. Jedną z głównych przyczyn znacznych spadków temperatur powietrza w okresie zimowym są czynniki cyrkulacyjne. Mroźne zimy są uwarunkowane wschodnią i południowo-wschodnią cyrkulacją antycyklonalną. Występowanie względnie ciepłych zim głównie spowodowane jest ożywioną w tym okresie cyrkulacją cyklonalną północno-zachodnią, zachodnią i południowo-zachodnią. Zdecydowana przewaga w napływie w zimie mas powietrza z sektora zachodniego jest głównym czynnikiem występowania stosunkowo wysokich temperatur powietrza w grudniu, styczniu i lutym. Absolutne maksima dobowe temperatury powietrza w styczniu w niektórych rejonach Polski przekraczają nawet 15⁰C, a w lutym i grudniu mogą dochodzić do 20⁰C. W lecie układ izoterm na obszarze Polski jest dość zróżnicowany. Ogólnie biorąc można przyjąć , że większość izoterm ma orientację równoleżnikową. Najwyższe średnie temperatury powietrza w lecie: Kotlina Sandomierska 17,3⁰C, okolice stacji Wrocławia 17,1⁰C, Opola 17,4⁰C i Poznania 17,4⁰C. Najniższe średnie temperatury powietrza w lecie to okolice stacji Zakopanego 13,5⁰C , Krynicy 15,1⁰C i Jeleniej Góry 15,3⁰C.
W lipcu do częstych należy cyrkulacja północno-zachodnia. Ten typ cyrkulacji warunkuje w porze letniej napływ na obszar Polski mas powietrza polarno-morskiego. Sprzyja ono występowaniu okresowych ochłodzeń. Bibliografia:
Woś A, 1999, Klimat Polski, PWN, Warszawa.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz