Temat i cel ćwiczenia: Przełączanie 1 - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Temat i cel ćwiczenia: Przełączanie 1 - omówienie - strona 1 Temat i cel ćwiczenia: Przełączanie 1 - omówienie - strona 2 Temat i cel ćwiczenia: Przełączanie 1 - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Sprawozdanie - Sieci Komputerowe: Ćwiczenie nr 8
1.Temat i cel ćwiczenia: Przełączanie 1 - podstawowa konfiguracja przełącznika
2. Wstęp teoretyczny: Co to jest i jaka rolę pełni NVRAM w switchu?
NVRAM (oznaczana w notacji IOS jako startup-config), to pamięć gdzie zapamiętana jest konfiguracja startowa switcha.
Co to jest i jaka rolę pełni IOS w switchu?
IOS - system operacyjny switcha CISCO zapamiętywany w pamięci flash.
Co to jest VLAN?
VLAN - Wirtualna sieć lokalna, sieć komputerowa wydzielona logicznie w ramach innej, większej sieci fizycznej.
Co to jest duplex i jakie mamy typy duplexu, jakie są różnice między nimi? Duplex - połączenie, w którym możliwe jest nadawanie i odbieranie informacji w obu kierunkach. Nadajnik i odbiornik mogą zamienić się funkcjami lub pełnią te funkcje jednocześnie. Wyróżnia się następujące typy dupleksu:
-dupleks (ang. full duplex) - informacje przesyłane są w obu kierunkach jednocześnie, bez spadku transferu;
- półdupleks (ang. half duplex zwany też semidupleksem lub połowicznym dupleksem) - słabsza wersja, w której przesyłanie i odbieranie informacji odbywa się naprzemiennie, powodując spadek transferu.
Na czym polega przypisanie statyczne i dynamiczne adresów MAC do portu switcha? Przełączniki badają adresy źródłowe ramek odbieranych na portach w celu uzyskania adresów MAC komputerów PC lub stacji roboczych podłączonych do tych portów. Uzyskane w ten sposób adresy MAC są następnie zapisywane w tablicach adresów MAC. Ramki zawierające docelowy adres MAC równy adresowi MAC zapisanemu w tablicy mogą zostać przekazane do odpowiedniego interfejsu.
Przełącznik dynamicznie poznaje i zapisuje tysiące adresów MAC. Aby zachować miejsce w pamięci i zapewnić optymalne działanie przełącznika, uzyskane wpisy mogą zostać usunięte z tablicy adresów MAC. Urządzenia mogą zostać odłączone od portu, wyłączone lub przeniesione do innego portu tego samego lub innego przełącznika. To może spowodować zamieszanie podczas przekazywania ramek. Z tego powodu, jeśli w ciągu 300 sekund nie zostaną odebrane ramki od urządzeń, których adres został uprzednio uzyskany i zapisany w tablicy adresów MAC, wpis dotyczący tego adresu jest automatycznie usuwany (ulega przedawnieniu).
Jak można skonfigurować port switcha, aby akceptował ruch wyłącznie określonych klientów (hosty)? Administrator może w sposób trwały przypisać adres MAC do interfejsu. Istnieją następujące przyczyny, dla których adres MAC jest trwałe przypisywany do interfejsu:
- określony adres MAC nie ulegnie automatycznie przedawnieniu w przełączniku, - specyficzny serwer lub stacja robocza użytkownika o znanym adresie MAC musi być podłączona do określonego portu,

(…)

… MAC jest trwałe przypisywany do interfejsu:
- określony adres MAC nie ulegnie automatycznie przedawnieniu w przełączniku, - specyficzny serwer lub stacja robocza użytkownika o znanym adresie MAC musi być podłączona do określonego portu, - podniesieniu ulega poziom bezpieczeństwa. 3. Przebieg ćwiczenia:
3.1 Ćwiczenie 1: Przyłączenie do switcha oraz konfiguracja komputerów i switcha, weryfikacja…
… oraz prędkość transmisji 100 Mb/s, media type: standard Ethernet 10/100BaseTX. Adresem MAC interfejsu: 00:24:13:20:2C:80.
W pamięci widoczny był plik c2960-landbase-mz.122-35.SE5.bin.
3.2 Ćwiczenie: Stworzenie podstawowej konfiguracji switchaPrzypisanie nazwy switcha Switch#configure terminal
Switch(config)#hostname SW_8
SW_8(config)#exit
Ustawianie haseł: SW_8#configure terminal SW_8(config)#line console 0…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz