Telewizja w Rosji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Telewizja w Rosji - strona 1 Telewizja w Rosji - strona 2 Telewizja w Rosji - strona 3

Fragment notatki:

Pierwsza próbna audycja telewizyjna została wyemitowana w ZSRR 29. 04. 1931 roku, a jesienią 1934 roku uruchomiono regularne nadawanie programu. Dopiero od 1951 roku zaczęto nadawać codzienne audycje telewizyjne ze studia w Moskwie. W 1955 roku było już około pięciu ośrodków telewizyjnych, a od 1956 roku uruchomiono program drugi.
W latach 1960-70 zostały wypracowane stałe telewizyjne programy: dobranocka dla dzieci, programy popularnonaukowe -- „W świecie zwierząt", „Klub podróżników", „Klub wesołych i pomysłowych", programy informacyjne („Wriemia" --„Czasy"), programy rozrywkowe.
W latach 70-tych telewizja nadawała na czterech kanałach, przy czym program 1. dzięki satelitom jest nadawany na cały kraj, 2. -- poświęcony publicystyce, programom kulturalnym i lokalnym (tylko w europejskiej części ZSRR), 3. -- o profilu dydaktycznym, głównie z przeznaczeniem dla szkół i 4. -- transmisje programów artystycznych i filmów.
Przed 1985 r. telewizja znajdowała się w stanie somnambulicznym. Była zacofana merytorycznie i technicznie, mimo wszem i wobec rozpowszechnianym mitom o doskonałości rosyjskiej telewizji, która była izolowana od wpływów obcych, a obywatelom wpajano, że jest najlepsza na świecie. W ZSRR tv była znacznie ograniczona, bo ok.40 % ośrodków administracyjnych nie dysponowało własnymi centrami tv, co było świadomym działaniem władzy. Do 1 programu Tv miało dostęp 96 % ludzi kraju, co oznacza, że ponad 12 mln ludzi tego dostępu nie miało, 2 program- 88 %, a trzeci- 1/3 ogólnej liczby mieszkańców państwa, w ZSRR ponad 2/3 odbiorników stanowiły telewizory czarno- białe (na świecie kolor- standard). Połowa lat 80-tych- Gorbaczow= pieriestrojka+ głasnost'- rozwój tv, zwłaszcza regionalnych , 64 ośrodki lokalne, odcinające się od linii przyjętej przez tv państwową, niestety nie utrzymały się długo, ze względu na brak funduszy w budżecie państwa. Trudny był to okres dla tv, bo elity intelektualne skierowały się zdecydowanie w stronę czytania. Tv jednak ocknęła się z letargu i zaczęła gwałtowny rozwój w nowym ładzie społecznym. Tv wylansowała takie gwiazdy jak Władimir Żyrynowski, czy Władimir Kaszpirowski.
2 etapy reform tv w Rosji (wg tamtejszych badaczy)
Lata gorbaczowskiej pieriestrojki, zakończonej demontażem ZSRR (etap zakończył się przekształceniem tv centralnej w państwowe przedsiębiorstwo radiofonii i tv Ostankino, co oznaczało koniec koncepcji tv autorytarnej, pozostającej w służbie nakazowo- rozdzielczego systemu sprawowania władzy) W 1987 powstała pierwsza sieć prywatnej tv kablowej w Moskwie, później- pierwsze prywatne firmy zajmujące się produkcją telewizyjną: NIKA-TV (Niezależny Informacyjny Kanał Tv), ATW (Zrzeszenie Telewizji Autorskiej), REN-TV, Si-En-Es, CKT (Centrum Tv Ekonomicznej)


(…)

…. Wielu najbardziej znanych dziennikarzy NTW, nie mogąc znieść presji nowego kierownictwa odeszło do TV 6, a po jej likwidacji do ostatniego bastionu medialnej niezależności w Rosji- radia Echo Moskwy.
Struktura organizacyjna NTW ulegała ciągłym zmianam.
Ramówka NTW jest w dużej mierze przygotowywana z wykorzystaniem bogatego archiwum programu (rosyjskie filmy fabularne i krótkometrażowe, seriale, filmy dokumentalne
… badań Gallup Media z 2000 r. NTW była druga po ORT, a przed RTR, pod względem oglądalności. Oglądało ją 19,2 % widzów. Rok 2001 przyniósł ogromne zmiany dla NTW. W związku z faktem, iż Kremlowi nie przypadł do gustu jej niezależny charakter, a Gusiński tonął w długach, zaciągniętych u państwowego potentata- firmy Gazprom, stacja została wykupiona przez państwo. Spotkało się to z ogromnym sprzeciwem…
… z zagranicy. NTW + to pierwsza rosyjska platforma cyfrowa. Początki jej działania sięgają 1996 r, ale "pełną parą" ruszyła 1 lutego 1999 roku, dzięki satelicie BONUM-1. W jej skład wchodzi 19 kanałów (m.in. rosyjskojęzyczne wersje Animal Planet, Discovery, Fox Kids, Eurosport) w tym 8 kanałów rosyjskich np. Dietskij mir, Nasze kino. Odbiera ją 35 tys. abonentów, a abonament miesięczny wynosi około 40 dolarów…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz