Technologia Fibre Channel

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Technologia Fibre Channel - strona 1 Technologia Fibre Channel - strona 2 Technologia Fibre Channel - strona 3

Fragment notatki:


7 Technologia Fibre Channel Ciągłe dążenie do poprawy prędkości, zwiększenia odległości pomiędzy urządzeniami można zrealizować dzięki zastosowaniu Fibre Channel. Te właśnie cechy sprawiły, że rozwiązanie to jest szeroko stosowane w sieciach pamięci masowych. Fibre Channel jest protokołem komunikacyjnym zaprojektowanym, aby spełnić rosnące wymagania dotyczące przesyłania informacji. Celami tej technologii są:
Działanie większości używanych obecnie kanałów i protokołów sieciowych po tych samych fizycznych interfejsach i medium transmisyjnym.
Wysoka przepustowość (100 MB/s i więcej)
Elastyczne topologie połączeń
Łączność na odległości rzędu kilku kilometrów
Wsparcie dla wielu różnych prędkości przesyłania, mediów transmisyjnych
W roku 1988 grupa X3T11 instytucji standaryzacyjnej ANSI (American National Standards Institute) rozpoczęła prace nad standardem Fibre Channel. Obecnie jest to najefektywniejsze rozwiązanie stosowane w urządzeniach pamięci masowych. W porównaniu do SCSI technologia ta posiada następujące zalety:
Wyższą wydajność
Większą liczba urządzeń można połączyć razem
Dopuszczalne są większe odległości pomiędzy urządzeniami
Maksymalna prędkość (MB/s)
Maksymalna odległość
Maksymalna ilość urządzeń
Współpraca z RAID
IDE
66.6
1m
2 (4)
Możliwa Ultra Wide SCSI
40
l,5m
15
Tak
Ultra 2 LVD SCSI
80
12m
15
Tak
Fibre Channel
100
200(przy
zastosowaniu
technologii full-
duplex)
30m (łącze
miedziane)
500m (światłowód
wielomodowy)
10 km (światłowód
jednomodowy)
127
Tak
Porównanie różnych technologii i ich wykorzystania w macierzach dyskowych
Wielu producentów dostarcza kontrolery SCSI dla rozmaitych platform sprzętowych i systemów operacyjnych, jak i napędy dyskowe oraz urządzenia pamięci masowej, z interfejsami Fibre Channel. Ze względu na rolę, jaką technologia ta odgrywa obecnie w macierzach dyskowych oraz w sieciach pamięci masowych postaram się ją opisać dokładniej. Protokół Fibre Channel wykorzystujący topologię pętli z arbitrażem jest doskonałym następcą SCSI..
7.1 Model warstwowy Podobnie jak inne protokoły komunikacyjne, Fibre Channel realizuje również model warstwowy. Nie jest to model całkowicie zgodny z sieciowym modelem warstw ISO/OSI. Protokół Fibre Channel został podzielony na pięć warstw: od FC-0 do FC-4. Dokładny opis roli każdej warstwy można znaleźć w pracy [24] Warstwy FC-0 i FC-l odpowiadają warstwie fizycznej modelu ISO/OSI, FC-2 można porównać do warstwy łącza danych FC-3 jest zestawem usług dla urządzeń wyposażonych w więcej niż jeden port. Przykładem może być tu technologia segmentacji danych, gdzie dane są transmitowane równocześnie przez wiele portów, w celu uzyskania większej wydajności. FC-4 definiuje, w jaki sposób istniejące protokoły wyższych warstw są mapowane i transmitowane przez protokół Fibre Channel.


(…)

… nazwę PBC, sprawdza, czy węzeł dołączony do pętli jest aktywny i pracuje prawidłowo. Mechanizm PBC otwiera pętlę, dołączając do niej węzeł (jeśli pracuje on prawidłowo), albo wyklucza z niej uszkodzony węzeł, zamykając w tym miejscu pętlę. Dzięki hubom poszczególne węzły odłączane i dołączane bez przerywania pracy sieci. Jest to rozwiązanie analogiczne do znanej od dawna sieciowej topologii gwiazdy
… ograniczają przepustowość do l00MB/s.
Prędkość (Mb/s)
Nazwa
12,5
133
jedna ósma prędkości
25
266
jedna czwarta prędkości
50
531
połowa prędkości
100
1.063
pełna prędkość
200
2.126
podwójna prędkość
400
4.252
poczwórna prędkość
Predkości stosowane w Fibre Channel
działające na falach krótkich są wyposażone w system OFC (Open Fibre Control),Prędkość (MB/s)
Z przewodów miedzianych najczęściej wykorzystywana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz