Jezin - pokój 116 ., dyżury : środa 11-11:45, piątek 11-11:45. Forma zaliczenia : egzamin z wykładu + projekt badawczy. Egzamin pisemny jak zwykle 28 - konferencja o kulturze popularnej - może nie być zajęć. Lektury : Babbie E., 2004, Badania społeczne w praktyce, Warszawa, Roz. 2 4 5 6 7 8 10 12 18 19 Silverman D., 2007, Interpretacja danych jakościowych, Warszawa, Roz. 2 4 5 6 8 Storey J., 2003, Studia kulturowe i badania kultury popularnej, Kraków. Projekt badawczy : Projekt w grupach 3-4 osób. Wyniki zostaną zaprezentowane podczas ostatnich dwóch wykładów Wykład 1 (7.10.2009) Teoria w nauce Jonathan Turner : „teorie naukowe wywodzą się z założenia, że świat wskazuje pewne podstawowe i fundamentalne właściwości i procesy, które wyjaśniają nasilanie się i znikanie zdarzeń w określonych kontekstach” - człowiek jest przewidywalny, wszystko można ująć w jakiś prawach. Teoria powinna być formułowana w sposób abstrakcyjny, ponad określonymi zdarzeniami wywodzącymi się z empirii - odnajdując problemy tkwiące u podstaw, nadające im kierunek np. z empirii wiemy, że szkoła podstawowa nr 1 pełni funkcje edukacyjne. Teoria się tym nie będzie interesowała, bo obejmuje rzeczy bardziej ogólnie - Szkoła pełni funkcje edukacyjne Teoria wychodzi poza to, co możemy zmierzyć i zaobserwować Teorie nie są partykularne, lecz traktują o tym, co fundamentalne, uniwersalne ponadczasowe. Sposób wyrażenia teorii - jest formułowana w języku formalnym innym od potocznego - język zobiektywizowany. Ma być wyrażona w języku zrozumiałym, obiektywnym i niedwuznacznym Teoria musi znaczyć to samo dla wszystkich Teorie musza być wystawione na systematyczne testowane za pomocą powtarzalnych metod empirycznych, muszą być wystawione na próby ich obalenia Nauka dąży do skonstruowania abstrakcyjnych i sformalizowanych teorii oraz testowania tych teorii w zderzeniu z faktami. Teoria, która wydaje się wiarygodna na podstawie dokonanych już ocen empirycznych może zostać doraźnie przyjęta jako wyjaśniające pewien wycinek rzeczywistości Jeśli stoi w sprzeczności z empirią to należy ją odrzucić lub zrewidować Nauka to proces rozwijania teorii, ich testowania, odrzucania i modyfikacji. Rodzaje teorii D. Eston - klasyfikacja teorii Ze względu na zakres mikro i makro teorie (mikro np. rodzina, makro np. globalizacja)
Ze względu na funkcje - teorie dotyczące zjawisk dynamicznych i statystycznych, struktur i procesów Parsons i Shils - 4 poziomy teorii Systemy klasyfikacyjne ad hoc - tworzą się dla potrzeb chwili i danego przypadku. Najmniej uporządkowany system porządkowania danych. Składają się z arbitralnych kategorii skonstruowanych po to, by zebrać i uporządkować dane i obserwacje empiryczne np. Dzielimy odpowiedzi na kilka kategorii „tak” „raczej tak” „nie” „zdecydowanie nie”
(…)
… próby. Magazyn wysłała kwestionariusze do 10 mln ludzi dobrze sytuowanych, biedota nie miała telefonów i nie należała do klubów. Wyeliminowano ludzi ubogich z próby, a ci wtedy głosowali na FDR i New Deal. George Gallup i Amerykański Instytut Opinii Publicznej - zastosował próbę kwotową, a wskaźnikiem był poziom dochodu (w próbie znaleźli się ludzie o różnym poziomie dochodu) - wyniki pokazywały…
…
Obserwację zaliczamy do do terenowych badań jakościowych - 25.11.2009
EFEKT HAWTRHRONE (Elton Mayo - Western Electric Company of Chicago (1924)
Mierzono wpływ różnorodnych warunków pracy : oświetlenia, system płac, godzin pracy
Różnice w wynikach były spowodowane nie tylko zmianą fizycznych warunków, czy materialnych nagród, ale częściowo wynikały z samego prowadzenia eksperymentów (świadomość pracowników…
… się gdy nie wszystkie jednostki dobory próby, z których się składa populacja znalazły się na liście Grupowanie elementów - pojawia się gdy jednostki tworzą raczej grupy niż mają charakter indywidualny
Puste elementy spoza populacji - pojawia się gdy niektóre z jednostek doboru próby, które znalazły się na liście tworzącej podstawę doboru próby, nie należą do populacji będącej przedmiotem badania. Próba reprezentatywna…
… - 4 poziomy teorii Systemy klasyfikacyjne ad hoc - tworzą się dla potrzeb chwili i danego przypadku. Najmniej uporządkowany system porządkowania danych. Składają się z arbitralnych kategorii skonstruowanych po to, by zebrać i uporządkować dane i obserwacje empiryczne np. Dzielimy odpowiedzi na kilka kategorii „tak” „raczej tak” „nie” „zdecydowanie nie”
Taksonomia - system kategorii. Składa…
… dwiema lub więcej właściwościami empirycznymi i mogą zostać przyjęte lub odrzucone. Systemy teoretyczne - łączą taksonomie oraz struktury pojęciowe, dostarczając w sposób systematyczny opisów, wyjaśnień i predykcji. Wymaga najbardziej rygorystycznych definicji. System teoretyczny składa się z twierdzeń powiązanych ze sobą w sposób, który umożliwia wprowadzenie jednych twierdzeń z innych,. Pozwala…
… jest zmęczony potakuje, żeby nas spławić. Słownictwo użyte w pytaniach - nie ma słów neutralnych Dlaczego sondaże bywają tendencyjne?
Próba
Ankieter
Kwestionariusz
Społeczne wyobrażenie o ośrodku Narzucenie badanemu pewnej wizji swiata
Sterowanie modelem poprzez użycie skal Brak pytań filtrujących Nieneutralne słownictwo : „fakt” „zdarzenie” „przygoda” „casus” „epizod” „przygoda” „zajście”, przejście wypadek…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)