Szyba przednia samochodu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 406
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szyba przednia samochodu - wykład - strona 1 Szyba przednia samochodu - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Szyba przednia samochodu.
Szkło jest stopem piasku z substancjami zawierającymi tlenki metali alkalicznych i ziem alkalicznych. Podstawową pozycję w nadwoziu stanowią szyby wykonywane ze szkła krzemowo-sodowo-wapniowego. W płycie szklanej po zastygnięciu na skutek złej przewodności cieplnej powstają znaczne naprężenia własne (w środku rozciągające, a na po-wierzchni ściskające). Ze względu na średnie parametry mechaniczne, konstruktor powinien unikać ostrych przejść i kantów. Szyba przednia wykonana jest ze szkła bezodpryskowego wielowarstwowego, tzw. „bezpiecznego”. Rys. 4. Schemat ułożenia warstw szyby przedniej.
Szyba przednia samochodu składa się z 3 warstw:
warstwy zewnętrzne: tafle wysokogatunkowego szkła okiennego nieszlifowanego odprężonego o grubości 2÷2,5 mm;
warstwa wewnętrzna: elastyczna warstwa wiążąca (celuloid, żywice syntetyczne akrylowe lub żywice poliwinylowe) oraz pasta uszczelniająca.
Dzięki zastosowaniu szkła odprężonego szyba w czasie uderze-nia nie pęknie na małe kawałki oraz nie rozsypie się z możliwością zranienia prowadzącego pojazd - pęknie w otoczeniu miejsca przyłoże-nia największej siły oraz dzięki żywicom wiążącym pozostanie w jednym kawałku.
Rys. 5. Zachowanie szyby przedniej po uderzeniu. Szyba została rozbita w miejscu uderzenia, ale pozostała w jednym kawałku.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz