Szkodniki na S

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szkodniki na S - strona 1 Szkodniki na S - strona 2

Fragment notatki:

---------S------------- SKORUPIK JABŁOIOWY Rząd: Pluskwiaki równoskrzydłe
Podrząd: Czerwce
Rodzina: Tarcznikowate
Szkodnik wielożerny, żeruje na jabłoniach śliwach, morelach, porzeczkach, gruszach. Samica ukryta jest pod tarczką, utworzona jest z woskowych nitek. Samce uskrzydlone. Skorupik rozmnaża się przez partenogenezę. Forma zimującą są jaja które zimują pod tarczką obumarłych samic. Wiosną w maju, czerwcu wylęgają się larwy, rozpełzają się po drzewach i wbijają kłujkę w gładką korę, tracą odnóża i z nici woskowych wytwarzają tarczkę, po zapłodnieniu samica składa jaja i po złożeniu jaj samica obumiera. Szkodliwość: żerują na gałęziach, żerują na pniach drzew (u młodych drzewek). Drzewa mają mniejsze przyrosty, liście wcześniej opadają, poszczególne gałęzie mogą zasychać, maleje plon owoców, drzewa łatwo przemarzają, są podatne na atak innych szkodników czy choroby.
STONKOWIEC ORZECHOWY Rząd:Chrząszcze Rodzina:Ryjkowcowate Uszkadza orzechy laskowe-robaczywienie orzechów. Zimuje dorosła larwa w glebie. Na wiosnę przepoczwarczenie i okres żerowania chrząszczy (długi ryjek z przodu głowy)-otworki w liściach. Kopulacja i składanie jaj przez wygryziony w łupinie młodego orzech otworek do wnętrza po 1 jaju. Rozwijają się larwy, które wyjadają całe wnętrze orzecha. Dorosła larwa wygryza otworek w łupinie orzecha, wypada do gleby gdzie zimuje. 1 pokolenie. Zwalczanie:chemiczne
SŁODYSZEK RZEPAKOWY Rząd: chrząszcze
Rodzina: Chsząszcze- kształtu owalnego, czarnozielone lub granatowe o metalicznym połysku. Długość ciała od 1,5 do 2,7 mm.
Larwy- podłużne, nieco spłaszczone, szrobiałe z ciemnymi plamkami i kropkami, głowa czarna, 3 pary nóg, długość ciała- 3,5mm.
Stadium zimujące- chrząszcze w rozmaitych kryjówkach.
W okresie kształtowania się kwiatostanów w pąkach kwiatowych lewkonii chrząszcze wygryzają otwory i wyżerają zawiązki zalążni i pręcikowie. Uszkodzone pąki zasychają i odpadają. W miejscach uszkodzeń można stwierdzić chrząszcze o metalicznym połysku Samice składają jaja do pąków kwiatowych, w których rozwijają się larwy. Dorosłe larwy przepoczwarczają się w glebie i od końca czerwca pojawiają się chrząszcze, które następnie zimują w rozmaitych kryjówkach. Wczesną wiosną chrząszcze przeważnie żerują na chwastach i później przelatują na uprawne rośliny krzyżowe.
Jest to szkodnik powszechnie występujący w dużej liczbie osobników, rokrocznie powoduje ogromne straty na plantacjach nasiennych roślin krzyżowych.
ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE:
W szerokim zakresie stosować zalecenia higieny roślin. Systematycznie tępić chwasty.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz