Szkodniki na C

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szkodniki na C - strona 1 Szkodniki na C - strona 2

Fragment notatki:

-------C------------------- CHRABĄSZCZ MAJOWY RZĄD: Chrząszcze RODZINA : Żukowate Wielkość ciała- ok. 1 cm -cykl rozwojowy trwa 4 lata
(chrząszcz kasztanowiec-5 lat)
(Guniak czerwczyk-2-3 lata)
(ogrodnica niszczylistka-1 rok) Skrzydła -I para -pokrywy,które maja rożne barwy(od brązowego do zielonego),są lekko owłosione ,bądź metalicznie błyszczące Czułki -wachlarzowate,u samców większe .Cecha charakterystyczna jest zakończenie odwłoka u postaci dorosłej-jest to tzw. pygydium , Na podstawie kształtu pygydium możemy odróżnić od siebie gatunki. -larwa wtórna oligopodialna,
w kształcie litery U, zwana pędrakiem .Żyje pod ziemią,i odżywia się korzonkami roślin-.Barwa pędraków - biała, perłowa ,prześwituje treść przew. pokarm.. Biologia -w stadium zimującym są chrząszcze dorosłe, zimują w glebie na głębokości 20 cm.Na wiosnę wychodzą chrząszcze i przelatują na rośliny ,tam chrabąszcze obgryzają pączki i listki młode .
-wylot chrabąszczy ,jest w maju .
-po zerowaniu na roślinach następuje kopulacja i składanie jaj do ziemi pod powierzchnią gleby .Z jaj rozwijają się pędraki ,które od razu zaczynają żerowanie.Pod koniec lata przepoczwarczają się w chrząszcze i zimuja w ziemi.
CHOWACZE RZĄD:CHRZĄSZCZE RODZINA:RYJKOWCOWATE WYGLĄD:aparat gębowy umieszczony na końcu długiego ryjka, za pomocą którego mogą wygryzać długie otwory w tkance roślinnej i tu składają jaja (3-3,5 mm) Chowacz czterozebny: stadium zimujacym są postacie dorosłe czyli chrząszcze. Na wiosnę wychodzą z kryjówek, żerują na kwiatach, liściach (żer niezbyt szkodliwy). Po żerowaniu kopulacja i składanie jaj w złożach do ogonków liściowych bądź do nerwu głównego liścia. Z jaj wylęgają się larwy, które żerują gromadnie wewnątrz ogonków liściowych wyżerając wnętrze po czym przenoszą się do pędu wyżerając tkankę. Po żerowaniu idą do gleby, gdzie zapoczwarczają się i młody chrząszcz zimuje. Larwa apodialna z wyodrębniona głową Chowacz brukwiaczek: jaja składa pojedyńczo do wnętrza pędu, larwy żerują wewnątrz pędu wyjadając wnętrze pędu-pęd robi się pusty, rośliny staja się łamliwe, łodygi pękają, deformacja łodyg. Larwa apodialna z wyodrębnioną głową Chowacz galasówek: Występują 2 rasy różniące się terminem występowania:
-rasa późnoletnia-żeruje na rzepaku jarym, larwy wylęgające się przed zimą mogą żerować lub podczas ostrej zimy zimują -rasa wczesnowiosenna-larwy i chrząszcze żerują na rzepaku ozimym, zimują ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz