To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
-----------O---------------- OPRZĘDZIK SZARY, OPRZĘDZIK PRĘGOWANY RZĄD:CHRZĄSZCZE RODZINA:RYJKOWCOWATE Stadium zimującym są chrząszcze w miejscu ostatniego żerowania najczęściej w glebie. Wychodzą z gleby i rozpoczynają żerowanie ( żer uzupełniając y -muszą żerować na roślinach zielonych by uzyskać dojrzałość płciową), wyżerają brzegi liści roślin motylkowych ( żer zatokowy) , żerują nocą. Jaja składają na roślinach, łatwo są zmywane i trafiają do gleby. Larwy żerują na systemie korzeniowym roślin motylkowych a głównie na brodawkach bakteryjnych (żer nieszkodliwy).Występuje 1 pokolenie rocznie.
Oprzędzik szary- żeruje na łubinie, żarnkowcu Oprzędzik pręgowany- żeruje na koniczynie, lucernie, grochu . OWOCNICA JABŁKOWA Rząd:Błonkówki Rodzina:Pilarzowate Zimuje larwa w kokonie glebowym. Na wiosną przeobrażenie (część larw diapauzuje rok lub dwa) i wylot dorosłych błonkówek, które rozpoczynają żerowanie (pyłek, nektar-nieszkodliwe). Składają jaja gdy kwiaty jabłoni przekwitają, 1 jajo do 1 pąka kwiatostanowego (do działek kielicha), nakłuwając pokładełkiem działki kielicha. Gdy tworzą się zawiązki larwy wylęgają się z jaj. Larwa wgryza się pod skórkę zawiązka i tam żeruje-skórka zasycha, w miejscu żerowania skorkowaciałe, wężowate blizny na owocach. Dochodząc do korony nasiennej żeruje na niedojrzałych nasionach-opadanie zawiązków. Żerowanie trwa około 1 m-ca. Po żerowaniu wędruje do gleby (lub opada z uszkodzonym zawiązkiem) na głębokość 10-20 cm, tam tworzy kokon i zimuje. 1 pokolenie.
OWOCNICA ŻÓŁTOROGA Rząd:Błonkówki Rodzina:Pilarzowate Żeruje na drzewach pestkowych (śliwy, wiśnie, czereśnie)
OWOCNICA JASNA Rząd:Błonkówki Rodzina:Pilarzowate Żeruje na śliwach
OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA Rząd: Motyle Rodzina: Zwójkowate
1 para skrzydeł ciemniejsze.
Dzień- w ukryciu
W nocy- latają. Stadium zimujące - gąsienica w kokonach. Zimują na korze, pniach.
Na wiosnę przepoczwarczenie i wylot motyli. Po kopulacji składają jaja na młodych zawiązkach owocowych. Wylot od połowy maja do czerwca.
Jajo jest podzielone na etapy: końcowy to kiedy przez choriom prześwituje czarna główka gąsienicy- to stadium zwie się „ fazą czarnej główki”. Wtedy należy zwalczać chemicznie.
Po wyjściu z jaja gąsienica wędruje przez pewien czas po powierzchni owocu, następnie wgryza się do środka zawiązku i przez kilka dni (3-4 dni) żeruje tuż pod skórką owocu po czym wygryza korytarz w kierunku komory nasiennej ( zanieczyszcza odchodami), zjada nasiona i wydostaje się z owocu drugim korytarzem na zewnątrz. Opuszcza się na nici. Wędruje na kolejny zawiązek (po pniu) i znowu atakuje.
(…)
…, które składają jaja na dojrzałych owocach.
-nie kończy rozwoju w warunkach naturalnych. Zostają zebrane z owocami do przechowalni. Tam otaczają się kokonem i zimują.
OWOCÓWKA ŚLIWKÓWECZKA
RZĄD: Motyle
Rodzina: Zwójkowate
Powoduje robaczywienie śliwek.
Biologia: podobna jak u owocnicy jabłkóweczki.
Uszkodzenia: I pokolenie żeruje na zawiązkach (zanieczyszcza odchodami, uszkadza miękisz). Zewnętrznym objawem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)