Szkodniki na N

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szkodniki na N - strona 1 Szkodniki na N - strona 2

Fragment notatki:

------------N---------- NIMUŁKA RÓŻANA Rząd: Błonkówki
Podrząd: Rośliniarki
Rodzina: Pilarzowate Stadium zimujące - larwy otoczone kokonem w glebie.
Na wiosnę przepoczwarczenie i wylot i składanie jaj na liściach wzdłuż nerwu głównego. Larwy żerują charakterystycznie:
-zwijają liść równolegle do nerwu głównego tworząc tzw. rureczki (wewnątrz tych liści żerują larwy) i mogą wygryzać w nich otwory.
W lipcu koniec rozwoju.
NASIONNICA TRZEŚNIÓWKA Rząd: Muchówki Podrząd: Krótkorogie Rodzina: Nasionnicowate Zimuje bobówka w glebie . W połowie V wylatują muchy (3 paski tęczowe na skrzydłach, włoski i trójkątna tarczka na tułowiu). Żeruje na wiśniach i czereśniach. Po kopulacji samica składa jaja pojedynczo do na wpół dojrzałych owoców. Wewnątrz owocu rozwija się larwa alodialna (beznoga)-miąższ gnije. Samica za pomocą pokładełka teleskopowego składa jaja. Wysuwa pokładełko i wpuszcza jajo i z powrotem wsuwa pokładełko. Wydzielają zapachy. Aparat gębowy liżący. Przepoczwarczają się w owocu, lub gdy owoc spadnie larwa wypada na zewnątrz i wchodzi do ziemi.
Występuje 1 pokolenie rocznie.
NAMIOTNIK JABŁONIOWY Rząd: Motyle Rodzina: Namiotnikowate Jest mały, biały z czarnymi kropkami na 1 parze skrzydeł. Zimują larwy pod osłonkami jajowymi na gałązkach jabłoni. Na wiosnę larwy rozchodzą się i żerują gromadnie powodując gołożery. Ćzęść larw robi oprzędy (pakieciki z przędzy ustawione rzędami) na drzewach, w których dorasta i przepoczwarcza się. Po kopulacji późnym latem samica składa jaja na gałęziach. Z jaj w tym samym roku wylęgają się larwy, które żeby przezimować nie odrzucają górnej osłonki jajowej. 1 pokolenie rocznie. Walka: -zbierać i palić pakieciki
NIESTRZĘP GŁOGOWIEC Rodzina: bielinkowate
Zimuje w małym gnieździe zimowym, czyli z jednego liścia przytwierdzony do kory drzew. Na wiosnę wychodzi i żeruję na liściach. Przepoczwarczenie takie same jak u kuprówki. Największy motyl w sadach, białe skrzydła, niewielki dymorfizm. Samica składa jaja na dolnej stronie liścia. Larwy budują sobie gniazdko, jedno pokolenie rocznie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz