Szkodniki na M

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szkodniki na M - strona 1 Szkodniki na M - strona 2 Szkodniki na M - strona 3

Fragment notatki:

------------M-------------- Rząd: Pluskwiaki równoskrzydłe Podrzad: Mszyce Rodzina: Mszycowate
Skrzydła- 1 para większa od drugiej
Występują dużych skupieniach. Ciało od 1 mm do 2 mm. Największe ok. 7 mm.
Dużą powierzchnię ciała zajmuje odwłok.
Występują osobniki uskrzydlone i bezskrzydłe.
Na czułkach występują dodatkowe narządy zmysłu tzw. Rhinaria, które pomagają w odbieraniu bodźców zewnętrznych np. wzmacniają węch
Na odwłoku (na 5 i 6 tergicie) znajdują się syfony (2 rureczki). Są one odpowiedzialne za wydalanie wosku, zabezpiecza np. przed środkami chemicznymi, woskowe okrycie ciała. Na końcu ciała znajduje się ogonek ( wyrostek koudalny) którym mszyca wydala spadź. U mszyc występują charakterystyczne zjawiska- występuje przemiana pokoleń ( które mogą różnić się wykonywanymi czynnościami). To jest polifagizm ( czyli wielopostaciowość)
Występuje dzieworództwo. Samice mogą składać jaja ale mogą też rodzić żywe larwy- to żyworództwo. Rozróżniamy 2 rodzaje mszyc- w zależności od żywicieli: jednodomne- monocholocykliczne;
Dwudomne- czyli homocykliczne.
Mszyce jednodomne to takie gatunki które żerują na jednym gat. Żywiciela np. mszyca grochowa, malinowa, porzeczkowa.
Dwudomne- występuje zmiana żywiciela. Występuje żywiciel zimowy, którym jest roślina trwała ( drzewo, krzew, bylina). Żywiciel letni- roślina zielna ( mszyca jabłoniowo- babkowa, porzeczkowo- czyściecowa, śliwowo- czcinowa.
Rozwój mszyc jednodomnych: odbywa się na jednym gatunku rośliny. Stadium zimujące- jaja. Z jaj wylęga się 1 pokolenie- to założycielki rodu. Są to samice głównie bezskrzydłe ( rozmnażają się dzieworodnie dając pokolenie. Założycielki rodu to samice bezskrzydłe. Dzieworodnie rozmnażając się zapoczątkowują 3 pokolenie- migrantek. Składają się z osobników bezskrzydłych bezskrzydłych ze skrzydłami. To pokolenie jest najliczniejsze. Zadaniem tego gatunku jest rozprzestrzenianie się. To pokolenie trwa najdłuższy okres czasu. Pod koniec okresu wegetacji- jak roślina zaczyna zasychać, pokolenie płciowe powstaje. Następuje proces zapłodnienia i samice składają jaja zimujące.
Dwudomne: zimują jaja na żywicielu zimowym ( np. drzewa, krzewy)
Z jaj wylęgają się założycielki rodzin- czyli samice rozmnażające się dzieworodnie, a później potomkinie założycielek rodu tak jak u jednodomnych.dają one początek migrantkom. Pokolenie migrantek. (Samice uskrzydlone i nieuskrzydlone) ma za zadanie przeniesienie kolonii mszyc z żywiciela zimowego na letniego. Jest najbardziej licznym pokoleniem. To pokolenie trwa do końca lata. Pod koniec sezonu pojawia się pokolenie przesiedleńców przesiedleńców składa się z uskrzydlonych samic i samców. Samice przelatują z rośliny zielnej na żywiciela zimowego. Tam samice rozmnażają się dzieworodnie. Rodzą bezskrzydłe samice i dolatują samce. Następuje zapłodnienie i składanie zimujących jaj.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz