Szczególny reżim przedawnienia - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 441
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szczególny reżim przedawnienia - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

SZCZEGÓLNY REŻIM PRZEDAWNIENIA
W myśl art. 442 KC należy rozróżnić dwie następujące sytuacje, dla których ustalono inne terminy przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody z tytułu czynów niedozwolonych:
Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, wówczas roszczenie ulega przedawnieniu z upływem 10 lat od popełnienia przestępstwa
Jeżeli szkoda wynikła z innych zdarzeń uzasadniających odpowiedzialność deliktową, wówczas roszczenia ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat. Bieg tego terminu liczy się od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. W tych wypadkach roszczenia przedawniają się najpóźniej z upływem 10 lat od dnia, w którym wystąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.
Przerwa przedawnienia następuje tylko wtedy, gdy powód żąda ustalenia odpowiedzialności za szkodę przyszłą, ale w każdym przypadku, gdy z twierdzeń faktycznych powoda wynika możliwość powstania roszczeń odszkodowawczych w przyszłości i to niezależnie od tego, jakiej treści orzeczenie sąd wyda. Po przerwie bieg przedawnienia z art. 442 KC rozpoczyna się od nowa.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz