Systemy GSM trzeciej generacji.
System UMTS jest opracowywany jako standard uniwersalny o zasięgu ogólnoświatowym (globalnym) zapewniający użytkownikowi niestacjonarnemu ciągłość usług telekomunikacyjnych, przy użytecznej szybkości transmisji nie mniejszej niż 2 Mbit/s na potrzeby jednego terminalu.
Uniwersalność systemu UMTS powinna docelowo zapewnić uzupełnienie wielu istniejących systemów łączności bezprzewodowej, przewodowej i satelitarnej, poprzez utworzenie jednej hierarchicznej i logicznie jednorodnej infrastruktury
Zakres usług dostępnych w systemach trzeciej generacji jest bardzo obszerny. Są to usługi polegające na wymianie informacji (np. transmisja sygnałów mowy, usługi telefaksowe grupy 4, wideotelefonia) usługi związane z jednokierunkowym przekazywaniem wiadomości (np. przywołania głosowe, poczta elektroniczna) oraz usługi polegające na odczytywaniu informacji z publicznych baz danych (np. odtwarzanie muzyki, odczytywanie informacji tekstowych itp.). Do najbardziej popularnych usług należą usługi internetowe oraz poczta elektroniczna. W ramach tych usług przewidywane są transfery plików FTP, usługa Telnet oraz połączenia konferencyjne wykorzystujące transmisję obrazów nieruchomych i ruchomych. Osobnym obszarem zastosowań określanym skrótem RTTI są usługi związane z przesyłaniem informacji dotyczących ruchu drogowego, warunków pogodowych, informacji o miejscach parkingowych oraz zarządzania ruchem pojazdów.
FPLMTS - podstawowy standard w telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Miał zapewnić dostęp do bardzo rozległego zestawu usług i umożliwić ogólnoświatowy zasięg (roaming). Obecnie nazwa FPLMTS nie jest już stosowana - zastąpił ją termin IMT-200. Początkowo system IMT-2000 miał na całym świecie pracować na tych samych zasadach (te same zakresy częstotliwości, zasady dostępu do łącza) jednakże z uwagi na zbyt duże różnice występujące między infrastrukturą sieci w poszczególnych częściach świata i różne zajętości przeznaczonych dla 3G pasm radiowych postanowiono, że system będzie funkcjonował w kilku odmianach regionalnych: Europejskiej, Amerykańskiej, Japońskiej, Chińskiej i Koreańskiej. Podczas tworzenia standaru IMT-2000 ujednolicono wymagania stawiane systemowi i określono podstawowe założenia, które ma on spełniać:
- szybkość transmisji danych różna w zależności od odległości od stacji bazowej i od szybkości przemieszczania się terminala - zapewniony dostęp do internetu; - komunikacja zarówno w trybie komutacj łączy jak i pakietów; - wysoka jakość transmisji mowy; - udostępnienie abonentowi różnych usług (także multimedialnych i czasu rzeczywistego) zintegrowanych razem i dostępnych na całym świecie - roaming światowy; - globalne pokrycie radiowe dzięki zastosowaniu systemu satelit; - umożliwienie jednoczesnej realizacji różnych usług; - skuteczne zabezpieczenia przekazywanych informacji; - architektura umożliwiająca dalszą rozbudowę powiązaną z postępem technologicznym; - integracja różnych sieci wewnątrz sieci 3G:
(…)
… przekazywanych informacji; - architektura umożliwiająca dalszą rozbudowę powiązaną z postępem technologicznym; - integracja różnych sieci wewnątrz sieci 3G: System MBS - o przepływności 140Mb/s do 155Mb/s w zakresie częstotliwości 60GHz. W systemie MBS będącym uzupełnieniem i rozszerzeniem UTMS udostępnia się klientom usługi B-ISDN, a więc umożliwia skorzystanie nie tylko z usług głosowych, transmisji danych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)