System wersalski i jego funkcjonowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 833
Wyświetleń: 2912
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System wersalski i jego funkcjonowanie  - strona 1 System wersalski i jego funkcjonowanie  - strona 2

Fragment notatki:

SYSTEM WERSALSKI I JEGO FUNKCJONOWANIE. LIGA NARODÓW
11 listopada 1918 podpisano rozejm w lasku Compiegne, który nie tyle zakończył, co wstrzymał działania I wojny. Kwestię porządku w Europie ustalono dopiero na konferencji pokojowej, w stolicy Francji, która trwała od 18 stycznia do 28 czerwca 1919.
Traktat wersalski podpisano 28.06, a data ta nie jest przypadkowa- nawiązuje ona do zamachu na Franciszka Ferdynanda, który miał miejsce w Sarajewie w 1914 roku.
W konferencji paryskiej brali udział reprezentanci 27 państw ( Polskę reprezentowali: Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i Władysław Grabski). Byli w niej obecni także przedstawiciele Narodów, które nie miały państw jak na przykład Serbołużyczanie (zamieszkujący tereny między Odrą a Łabą), Ukraińcy czy Żydzi ( żyjący w diasporze). Wpływy finansjery żydowskiej były z resztą dość znaczące, a traktat wersalski przez niektórych nazywany był nawet spiskiem żydowskim. Decydującą rolę odegrać miała Rada Najwyższa, w skład której wchodziło 5 państw: USA, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Włochy. Japonia szybko zaczęła się jednak bardziej interesować obszarami w basenie Pacyfiku, a nie sprawami europejskimi.
Vittorio Orlando, premier Włoch, szybko obraził się na konferencję, uważając, że Włochy dostają zbyt mało z uwagi na wkład jaki włożyły do wojny i wyjechał z Paryża.
Na konferencji paryskiej pozostali więc Wilson - prezydent USA, George- premier Wielkiej Brytanii i Clemenceau- premier Francji.
Na konferencję w Paryżu nie zaproszono Niemiec ( podejmowano więc decyzję o nich, bez nich, co jak potem się okazało było błędem). 28.06 kazano jednak Niemcom zjawić się w Wersalu w związku z czym, jak później podkreślali traktat wersalski był im narzucony, był dla nich dyktatem. Natomiast w ogóle nie zaproszono Rosji, która pogrążona była w rewolucji (obawiano się bowiem bolszewików, nie prowadzono z nimi rozmów).
Konferencja paryska, tak jak kongres wiedeński obradowała oficjalnie. Decydujące sprawy podejmowano często jednak w kuluarach. Anglia i Francja zaczęły się spierać jak potraktować Niemcy. Francja zionęła nienawiścią, chciała utrzymać Niemców w okupacji. Wielka Brytania obawiała się jednak, że gdy tak się stanie Francja stanie się silniejsza, co zachwiałoby równowagą europejską. Założenia traktatu wersalski ego w sprawie Niemiec: Niemcy oddały Alzację i Lotaryngię Francji,
Tereny Nadrenii zostały zdemilitaryzowane, a Francja miał wprowadzić tam nadzór wojsk na 15 lat (*ostatecznie okupacja trwała o 5 lat krócej) Niemcy oddawały: - na północy Danię,
- na wschodzie Polskę ( Pomorze Gdański, Gdańsk stawał się wolnym miastem, Wielkopolskę),


(…)

…, ale stosowano” zasadę otwartych drzwi”- czyli każde państwo mogło ingerować w sprawy Chin,
- ustalano tonaż floty- ile statków wojennych mogą mieć państwa świata, a ustalone to było w ten sposób, by Japonia była słabsza od Europy, by kontrolować militarnie Japonię.
Tak więc system wersalsko-waszyngtoński stanowił porządek w Europie.
W 1923 waluty wielu krajów zaczęły lecieć na łeb na szyję, miała miejsce…
…). Wielka Brytania, USA i Francja zdecydowały się więc pomóc Niemcom. W 1924 powstał plan Dawesa, który znacznie uzdrowił markę niemiecką, a w 1929 plan Younga, który był silnym zastrzykiem finansowym dla gospodarki niemieckiej. Ostatecznie Niemcy przestali spłacać reparację i z 132 miliardów marek w złocie, spłaciły jedynie 16 %.
W 1926 Niemcy dołączyli do Ligii Narodów, następnie Francja opuściła…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz