To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
. SYSTEM RZĄDÓW ZGROMADZENIA - ISTOTA SYSTEM RZĄDÓW ZGROMADZENIA (bo dominuje parlament) =DYREKTORIATU=KONWENTU (odwołanie do konstytucji 1793 Francji) =SYSTEM PARLAMENTARNO-KOMITETOWY (bo rząd jest komitetem wykonawczym parlamentu? ) GDZIE ? współcześnie występuje tylko w Szwajcarii (konstytucja z 1874) Salwador przepisał od nich konstytucję, ale po roku się wycofał podobnie Turcy przepisali od Szwajcarii KC, ale też ta próba przeniesienia okazała się nieudana system ten występował w jakobińskiej konstytucji z 1793 roku, w Komunie Paryskiej, w ustrojach europejskich, a także niektórych azjatyckich państwach realnego socjalizmu CECHY CHARAKTERYSTYCZNE Brak trójpodziału władzy ! System ten opiera się na zasadzie jednolitości władzy państwowej z dominacją parlamentu. Parlament jest najwyższym organem i to jemu podporządkowane są wszystkie organy. Rząd jest wybierany bezpośrednio przez parlament. Głowa państwa nie może rozwiązać parlamentu przed końcem jego kadencji. REFERENDUM RZĄD SZWAJCARSKI - skład wynosi 7 osób, a z praktyki wynika, że jest to „magiczna siódemka” zawsze od 80 lat bez względu na wynik wyborów parlamentarnych do „magicznej siódemki” wchodzą te same partie i zawsze mają taką samą liczbową reprezentację (z reguły mają ministrów po kilkanaście lat, najdłużej zdarzyło się 37 lat, a od 1874 było tylko 92 ministrów) socjaldemokraci: 2 ludowcy (chadecy): 2 liberałowie: 2 Partia Niezależnych: 1 wszyscy muszą mieć czynną znajomość francuskiego, niemieckiego, włoskiego, retoromańskiego muszą być obecne dwie religie szwajcarskie (skoro jest 7 osób, to nie może być parytetu, dlatego na zmianę, raz jest 4 katolików i 3 protestantów, raz 3 katolików i 4 protestantów) musi być reprezentacja 3 kantonów szwajcarskich (historycznie największych - Berno, Zurich, Genewa) rząd rozstrzyga jednomyślnie ! na czele stoi prezydent jest jednocześnie szefem rządu i głową państwa tylko technicznie kieruje obradami rządu (nie może decydować) reprezentuje kraj na zewnątrz i wewnątrz jest rotacyjny tzn. przez 1 rok ktoś z każdej partii (socjaldemokrata ludowiec liberał PN) jeszcze coś, ale już nieaktualne, bo do 1999 - nie mogło być w „magicznej siódemce” kobiety (wcześniej dwukrotnie socjaldemokracji próbowali wprowadzić do rządu kobietę, ostatecznie 1999 kobieta-socjaldemokratka weszła do rządu i w dodatku została prezydentem, bo akurat była ich kolej)
(…)
…. stanowią one 80%, prawie nigdy małe partie nie mają więcej niż 15%), a Szwajcarzy nigdy nie dają żadnej partii więcej niż 50%
W konstytucji jest wotum nieufności, ale praktycznie nie stosowane, bo upadłby rząd i kolejny byłby nie do końca magiczny bez reprezentacji
Np. 1984 socjaldemokraci (47%) + liberałowie (19%) - socjaldemokraci chcieli, aby liberałowie oddali im 1 miejsce w rządzie, skoro mają taką przewagę w parlamencie, ale liberałowie się nie zgodzili i inne partie też nie (groziło by im wotum, a to przecież niemożliwe, bo rząd jest reprezentacją wszystkich partii)
Ale socjaldemokratów było dużo w komisjach parlamentarnych Szczególna rola komisji parlamentarnych (małe rządy branżowe) - one opracowują strategie wykonawcze, a nie rząd; decyzje podejmuje się większościowo, a nie jednomyślnie, a szef…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)