System emerytalny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System emerytalny - strona 1 System emerytalny - strona 2 System emerytalny - strona 3

Fragment notatki:


Dlaczego poprawienie obecnego systemu nie wystarcza? Ponieważ zasadnicze wady systemu wynikają z jego konstrukcji. Funkcjonują dwa różniące się modele: System oparty na umowie pokoleniowej, (tzw. repartycyjny), w kt wpłacane przez pracujących składki są przeznaczone na wypłatę bieżących świadczeń emerytom. Gdy obecnie pracujący przejdą na emeryturę, ich świadczenia będą wypłacane ze składek pokolenia ich dzieci. Jest to bezpośredni przepływ pieniędzy między pokoleniem dzieci i pokoleniem rodziców. Tak jest w Pl, Fr, Niem. Systemy te przeżywają kryzys, bo są szczególnie narażone na: starzenie się społeczeństwa, bezrobocie i zmieniającą się koniunkturę polityczną. Zaletą tego systemu jest odporność na załamania rynków finansowych (krach na giełdach czy długotrwałą i wysoką inflację). System oparty na ubezpieczeniach kapitałowych, w kt składka wpłacana przez pracujących do systemu jest inwestowana, najczęściej przez specjalne fundusze emerytalne. Inwestycje w dłuższej perspektywie przynoszą zyski i tworzą prywatny kapitał na starość, z którego wypłacane są emerytury. Tak jest w Chile, Australii. Odporny na zagrożenia socjo-demograficzne charakterystyczne dla modelu opartego na umowie pokoleniowej. Narażony jest na: załamania na rynkach finansowych i na wysoką, długotrwałą inflację. || Nie istnieje model syst ubezp społ odporny na wszystkie zagrożenia. Najlepszym rozwiązaniem jest system mieszany, mający charakter kapitałowo-repartycyjny. W takim systemie emerytury pochodzą z dwóch niezależnych źródeł: • z bieżących składek, • z procentującego kapitału. Model ten jest najbardziej bezpieczny, bo łączy zalety systemu repartycyjnego i kapitałowego, jednocześnie zmniejszając ich wady. Chroni przed skutkami starzenia się społ, wzrostem bezrobocia, recesją gospodarczą, manipulacjami politycznymi. Zabezpiecza przed niestabilnością rynku finansowego i długotrwałą, wysoką inflacją. Tak jest w Szwajcarii, Danii, na Węgrzech. Nowy system emerytalny w Polsce będzie właśnie połączeniem umowy pokoleniowej i ubezpieczeń kapitałowyc h. Nowy system emerytalny - jego założenia i zasady Od l stycznia `99 rozpoczęło się w Pl wprowadzanie nowego syst ubezp emeryt. Jest on ulepszoną i dostosowaną do naszych war wersją systemu mieszanego. Taki syst będzie: • bezpieczny - bo jego charakter ma za zadanie ochronę przed różnymi czynnikami, kt przyczyniły się do głębokiego kryzysu poprzedniego systemu, • sprawiedliwy - emerytura każdego ubezpieczonego jest zależała tylko od ilości zgromadzonych przez niego pieniędzy w ramach I i II filaru; dodatkowo zostały zniesione przywileje - nikt nie będzie płacił za cudzą emeryturę, • przejrzysty - ma bardziej prostą konstrukcję niż poprzedni system, dzięki czemu każdy ubezpieczony ma możliwość orientacji w wysokości swoich dochodów na emeryturze, • stabilny

(…)

… rolników prowadzących działy specjalne -opłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; 2. bezrobotnych nie pobierających zasiłku - opłaca właściwy urząd pracy; 3. osoby pobierające zasiłek wychowawczy - opłaca ZUS; 4. osoby pobierające rentę socjalną, zasiłek stały, zasiłek stały wyrównawczy lub gwarantowany zasiłek okresowy z pomocy społecznej - opłaca jednostka pomocy społecznej przyznająca rentę…
… i wieku przejścia na emeryturę. • Poziom waloryzacji świadczeń, co najmniej taki, jak poziom wzrostu cen emeryckiego koszyka. • Coroczny wzrost wartości odłożonych przez każdego składek w MKUE według wzrostu funduszu płac, a więc zachowanie realnej wartości wpłacanych składek. II filar - otwarte fundusze emerytalne. Obejmie obowiązkowo wszystkie osoby, kt w momencie wejścia w życie reformy, nie ukończyły…
… na życie pracowników zawartej z zakładem ubezp, • umowy o wnoszeniu przez pracodawcę składek pracowników, którzy staną się członkami towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych będącego stroną tej umowy. Przedmiotem umowy z zakładem lub towarzystwem ubezpieczeń mogą być tylko ubezpieczenia na życie związane z funduszem inwestycyjnym, ewentualnie uzupełnione o ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe. Aby pracodawca…
… roku życia, a nie objęte ubezp zdrow z innego tytułu; 6. bezrobotni, osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne z urzędu pracy, osoby pobierające rentę socjalną, zasiłek stały, zasiłek stały wyrównawczy lub gwarantowany zasiłek okresowy z pomocy społecznej; 7. kombatanci nie podlegający ubezpieczeniu społecznemu w Pl lub nie pobierający emerytury lub renty; 8. osoby…
… członkiem tego funduszu. Działalność akwizycyjna obejmuje także zawieranie w imieniu otwartego funduszu umów, na kt podstawie następuje uzyskanie członkostwa w tym funduszu oraz pośredniczenie przy zawieraniu takich umów. Dział akwiz na rzecz otwartego funduszu mogą prowadzić: • banki krajowe, • zakłady ubezpieczeń, • podmioty prowadzące działalność maklerską, • agenci ubezpieczeniowi, • podmioty…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz