Symulacyjne badanie właściwości modulacji różnicowych

Nasza ocena:

4
Pobrań: 21
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Symulacyjne badanie właściwości modulacji różnicowych - strona 1

Fragment notatki:


Instrukcja do ćwiczenia:
Symulacyjne badanie właściwości „Modulacji różnicowych” Instrukcja obsługi programu Program „Modulacje różnicowe” ma za zadanie wykreślać na ekranie komputera kształt sygnału źródłowego i przebiegu aproksymującego go na tle osi czasu. Obszar widoczny na ekranie to cztery pierwsze okresy, przy założeniu, że sygnał ma częstotliwość 1kHz. Do dyspozycji są następujące metody przetwarzania różnicowego: LDM, 3-bitowa CVSD, 2- i 3-bitowa CFDM, modulacja NSDM i zmodyfikowana NSDM, wykorzystująca do adaptacji okresu próbkowania algorytm CFDM. Na dole ekranu widoczne są kolejno trzy sygnały i są to : - wykres błędu aproksymacji, będący różnicą mocy sygnału oryginalnym i jego aproksymacją. Nie jest to wielkość znormalizowana, a zamieszczona jedynie w celu wizualizacji błędu aproksymacji i pomocy, przy ustalaniu wartości parametrów wybranej modulacji
- zegar determinujący częstotliwość próbkowania przebieg będący ciągiem bitów wyjściowych modulatora według wybranej aktualnie metody.
Rys . 1 . Okno główne programu symulacyjnego modulacji różnicowych. Na górze ekranu widoczny jest pasek menu podzielony na cztery części nazwane kolejno : Sygnał , Parametry , Tablica MIF , Modulacja .
Po paskach menu można się poruszać za pomocą klawiszy strzałek. Strzałkami poziomymi poruszamy się pomiędzy wymienionymi wcześniej oknami, natomiast strzałkami pionowymi rozwijamy i zwijamy okno jak również poruszamy się w jego wnętrzu. Trójkątne żółte strzałki określają aktualną pozycję kursora tzn. okno w którym aktualnie się znajdujemy, jak i pozycje w danym oknie. Naciśnięcie klawisza „Enter” powoduje uaktywnienie wybranej funkcji, przy czym w oknie drugim pierwsze jego naciśnięcie daje możliwość wpisania wartości z klawiatury, natomiast drugie naciśnięcie klawisza „Enter” zatwierdza wpisaną wartość. Okno pierwsze Sygnał podzielone jest na siedem części:
- Sinus 1 wybiera sygnał źródłowy będący sinusoidą o częstotliwości 1kHz; - Sinus 2 wybiera sygnał źródłowy będący sinusoidą podzieloną na trzy części : pierwszy okres o częstotliwości 1kHz, ok. trzy okresy o częstotliwości 2 kHz i amplitudzie dwa razy mniejszej, oraz ponad 1 okres o częstotliwości 500 Hz;
- Prostokąt 1 wybiera sygnał źródłowy będący prostokątem o częstotliwości 1kHz;
- Prostokąt 2 wybiera sygnał źródłowy będący prostokątem o częstotliwości 500Hz;
- Skok jednostkowy wybiera sygnał źródłowy będący skokiem jednostkowym;
- Save zapisuje do pliku kreślone przez program przebiegi, nazwę pliku należy wpisać w pojawiającym się oknie, a zapisywany jest on jako mapa bitowa. Możliwe jest również wywołanie tej funkcji bezpośrednio z klawiatury naciskając klawisz „s”, nie jest istotne czy jest to duża, czy mała litera. W przypadku chęci wycofania się z procedury zapisu do pliku, wystarczy nie podawać nazwy pliku i nacisnąć klawisz „Enter”. Na ekranie pojawi się napis „Cannot open file” a wtedy poruszając się strzałkami w lewo lub w prawo, można dalej kontynuować korzystanie z programu;


(…)

… wpływ zmiany Fp(T) na kształt przebiegu aproksymującego. W szczególności zwróć uwagę na wartość opóźnienia modulacji (czas narastania, czas ustalania). Zweryfikuj teoretycznie wartości z pomiarów. Wróć do początkowego okresu próbkowania i zaobserwuj wpływ zmiany częstotliwości filtru sylabicznego (F) na kształt przebiegu aproksymującego. Jakie efekty się uzyskuje dla niskiej i wysokiej częstotliwości tego filtru? Uwaga: Obserwuj początek przebiegu.
Badanie wpływu parametrów modulatora CFDM na jakość przetwarzania:
badanie rozpocząć od parametrów zadanych automatycznie. Zanotować wartości tych parametrów. zaobserwuj wpływ zmiany kroku początkowego k na kształt przebiegu wyjściowego. Zweryfikuj teoretycznie wyniki obserwacji. Dlaczego zmienia się składowa stała przebiegu wyjściowego?
Wróć do k początkowego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz