Swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej  - strona 1 Swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej  - strona 2 Swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej  - strona 3

Fragment notatki:

Swobodny przepływ usług w świetle dyrektyw Unii Europejskiej Streszczenie postanowień ogólnych Dzień 31 grudnia 2002 został przyjęty przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej jako data gotowości do członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej. Strona polska akceptuje i wdroży wszelkie postanowienia w obszarze „Swobody świadczenia usług”. Polska wprowadzi zasady w tym obszarze do dna 31 grudnia 2002 roku , w pełni uznając i uwzględniając cele zawarte w artykułach 52 i 59 Traktatu ustanawiającego Unię Europejską, w szczególności regulujące niedyskryminacyjne zasady świadczenia usług. Ze względu na szczególne warunki społeczne strona polska postuluje, aby do listy instytucji świadczących usługi w Unii zostały dodane polski instytucje: Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo - Kredytowe (SKOK) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Polska wystąpiła o pięcioletni okres przejściowy ze względu na potrzebę posiadania określonego minimalnego poziomu funduszy własnych przez instytucje kredytowe. Chodzi tu o niski poziom funduszy własnych banków spółdzielczych. Okres ten miałby trwać do 31 grudnia 2007 roku. W związku z potrzebą dopasowania zasad naliczania funduszy własnych do zasad unijnych wystąpiono o roczny okres przejściowy. Polska podejmie kroki zmierzające do wdrożenia powyższych ustaleń w obszarze „Swoboda świadczenia usług”. Powyższe ustalenia traktowane są jako deklaracja i będą wprowadzone w życie przed 31 grudnia 2002 roku. Polska zamierza harmonizować swoje prawo z prawem unijnym i dokonać jego pełnej implementacji jak najwcześniej i z zastrzeżeniem powyższych wyjątków, przed przewidywaną datą wejścia do Unii Europejskiej. Uwagi szczegółowe Komisja Europejska podzieliła stanowiska dotyczące swobodnego przepływu usług na następujące grupy tematyczne: artykuły 52 i 59 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską bankowość ubezpieczenia rynek papierów wartościowych i usługi inwestycyjne ochrona danych osobowych prawo do zakładania przedsiębiorstw i swoboda świadczenia usług przez rzemieślników oraz w handlu i rolnictwie agenci handlowi usługi społeczeństwa informacyjnego Artykuły 52 i 59 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską Przepisy polskiego prawa w odniesieniu do tych artykułów dotyczących przepływu usług i zakładania przedsiębiorstw nie zawierają wymogów posiadania polskiego obywatelstwa, miejsca zamieszkania oraz obowiązkowego członkostwa w organizacji zawodowej o których mowa w powyższych artykułach. Od tych reguł wyjątki stanowią:

(…)

… informacyjnego
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nakazuje państwom stowarzyszonym wprowadzenie przepisów zakazujących projektowania, adaptowania, produkcji i sprzedaży urządzeń nielegalnych, służących do nielegalnego dostępu do autoryzowanych, płatnych usług i oprogramowania.
W Polsce dyrektywy są zawarte częściowo w rozporządzeniach Ministerstwa Łączności, a pełne wdrożenie nastąpi do końca roku 2002…
… może odmówić wydania zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej gdy zagrożony jest interes państwa. Powyższy zapis zostanie zniesiony w nowej ustawie do końca roku 2002. Kwestie koordynacji ustaw, rozporządzeń i przepisów dotyczących koasekuracji w ramach Wspólnoty reguluje dyrektywa Rady 78/473/EWG wprowadzając zasady ujednolicające rynek koasekuracji, które powinny być zastosowane przez państwa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz