Świat realny a świat idealny u Platona

Nasza ocena:

3
Pobrań: 588
Wyświetleń: 2485
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Świat realny a świat idealny u Platona - strona 1

Fragment notatki:

Świat realny a świat idealny u Platona Według Platona mamy dualność świata - świat rzeczywisty w którym żyjemy oraz świat idei - idealnych wzorców rzeczy, roślin, miłości. Prawdziwie istnieje tylko świat idei ,istnieje ponad czasowo, a świat rzeczy jest tylko odbiciem, kopią świata idealnego. Świat realny jest niedoskonały ponieważ powstał z materii, która jest niedoskonała, narażona na zniszczenie. Człowiek dąży w życiu do pewnych idealnych wartości, których w naszym świecie nie ma , ale które przeczuwamy. Dzieje się tak dlatego, że człowiek jest istotą dwoistą i jego nieśmiertelna dusza przed narodzeniem przebywała w świecie idealnym - zna go i za którym będąc już w świecie rzeczywistym tęskni. Człowiek powinien w swym życiu starać się sprostać tym wzorcom, stawać się lepszym, nie jesteśmy w stanie doścignąć ideałów, ale ważna jest sama droga, starania. Będąc w świecie rzeczywistym gdy mówimy o uczuciach takich jak przyjaźń czy miłość opowiadamy jakie powinny być - o ideach (świat idealny) a nie takimi jakie są (świat realny).
Chrześcijaństwo jest zanurzone w filozofii Platona :jeśli chcesz poznać świat zwróć wzrok na świat idei ( Boga) tam jest prawda o świecie.
Metafora jaskini u Platona - metafora poznania W siódmej księdze „Rzeczypospolitej” Platona Sokrates opowiada o niewolnikach którzy przebywają w jaskini. Są przykuci do łańcuchami w taki sposób że widzą tylko ścianę, za nimi pali się ognisko, miedzy ogniem a więźniami poruszają się postacie niosące różne przedmioty. W ten sposób więźniowie widzą jedynie ich cienie rzucane na ścianę. Te przedmioty i ludzie u Platona przyrównywane są do idei. Człowiek chcący poznać prawdę o świecie jest podobny do niewolnika przybitego łańcuchem do ściany, widzi tylko cienie ze śwata idei.
Poziom cienia - sytuacja w s której my spoglądamy na cień - poziom naszych umiejętności praktycznych ( bez rozumienia mechanizmu)
Poziom półcienia - poziom wiedzy potocznej, prawdy obiegowej (zdroworozsądkowe rozumienie- brak dowodów naukowych)
Poziom odbicia - poziom wiedzy naukowej, rzetelnej
Poziom światła - poziom filozofów zbliżających się do prawdy absolutnej, bezpośredni ogląd idei
Doxa episteme - wiedza rzetelna (???)nie mam tego w notatkach jako ostatni punkt, ale doxa przy punkcie c, a episteme przy d i nie wiem za bardzo o co chodzi w każdym razie myślę że poziom światła jest najwyższy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz