SWAT i interwencje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
SWAT i interwencje - strona 1

Fragment notatki:

SWAT SWAT (Special Weapons and Tactics - Specjalne Wyposażenie i Taktyka) wyspecjalizowana jednostka policji. Stworzona do przeprowadzania działań związanych z wysokim poziomem niebezpieczeństwa. Tworzą ją funkcjonariusze, którzy przygotowani są na sytuacje wymagające szybkiej, skoordynowanej i profesjonalnie przygotowanej akcji. Wyposażeni są w wyspecjalizowaną broń i ekwipunek.
Już w 1967 w Los Angeles Police Department SWAT. Początkowo zadania jednostki ograniczały się do zabezpieczania policyjnych pomieszczeń, budynków w czasie niepokoju. Interwencje SWAT Pierwszym poważnym wyzwaniem dla SWAT, była akcja z grudnia 1969 r., w której to jednostka otrzymała rozkaz zlikwidowania nielegalnie posiadanej broni. Wówczas to podczas czterogodzinnej konfrontacji z członkami bojowej organizacji doszło do wystrzelenia tysięcy sztuk amunicji. Ostatecznie członkowie organizacji poddali się. 17 maja 1974 r. miała miejsce najbardziej znacząca interwencja w historii SWAT. Członkowie grupy, która nosiła nazwę Symbionese Liberation Army (SLA), zabarykadowali się w jednej z posiadłości. Byli ciężko uzbrojeni, dlatego stanowili bardzo duże zagrożenie. Policja prowadziła rozmowy z podejrzanymi, użyto gazu łzawiącego w odpowiedzi na próby kolejnych negocjacji, podejrzani zaczęli strzelać. Wywiązała się silna wymiana ognia, podczas której ku zaskoczeniu wszystkich żadna osoba cywilna, a także żaden policjant nie został ranny. Podczas walki, cały budynek stanął w płomieniach, przyczyny powstania ognia nie są jednak znane. Podejrzani odnieśli wiele ran i zginęli w płomieniach.
Jedną z bardziej znanych porażek SWAT była akcja przeciw Marvinowi Heemeyer'owi z czerwca 2004 roku. Gdy ów mechanik zaatakował swoje rodzinne miasto oddział nie mógł go powstrzymać nawet z pomocą granatów i amunicji. Sprawca popełnił samobójstwo. Straty w wyniku tego incydentu sięgały 7 milionów dolarów.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz