Subkultury, sekty

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 3689
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Subkultury, sekty - strona 1

Fragment notatki:

Ma objętość 6 stron. Notatka zawiera informacje na temat zagrożeń społecznych płynących z subkultur oraz sekt. W treści opracowania poruszono następujące zagadnienia: subkultura - definicja, subkultura punków, subkultura skinheads, subkultura gitów, subkultura satanistów, subkultura metalowców i heavymetalowców, subkultura harleyowców, subkultura hipisów, sylwetka subkultur młodzieżowych - motywy ich powstania i krótka charakterystyka, sekta - definicja, charakterystyka psychologiczna członków sekty.

Subkultury, sekty-, jakie te zjawiska niosą zagrożenie społeczne.
Subkultury
Subkultura to nieformalna grupa osób działająca według odrębnych wzorów i zasad postępowania. Jej członkowie nie przestrzegają zwyczajowo przyjętych w społeczeństwie norm. Osoby należące do tych podkultur to zazwyczaj ludzie bardzo młodzi, uczniowie szkół średnich, studenci. Najwięcej z nich można spotkać w dużych miastach. W małych wioskach są oni wytykani palcami, ośmieszani oraz często prowokowani do bójek. Niektóre z tych nieformalnych grup są nastawione pokojowo do otaczającego ich świata. Najspokojniejsi byli kiedyś hippisi. Obecnie określa się tak rastmanów. Na drugim biegunie stoją skinheadzi, dla których agresja jest częścią ideologii. Najbardziej znanymi subkulturami w Polsce są punkowcy i skini, którzy od lat toczą boje o palmę pierwszeństwa wśród grup młodzieżowych w Polsce.
Punk to ruch, który powstał w latach 70-tych w Wielkiej Brytanii i w USA. Przyjmuje się, że pierwszym wydarzeniem publicznym związanym z punkami był koncertowy debiut zespołu “Sex Pistols' w Londynie w 1976 roku. Skandalizujący styl tego zespołu, stał się podstawą zachowań subkultur punkowych. Ruch, który obok własnych upodobań muzycznych zwyczajów, fryzur “na Irokeza” i skórzanych kurtek, nabijanych ćwiekami, opatrzonych napisami typu, „Fuck off”, “New Degeneration”, Punks not dead, symbolami anarchii, nazwami ulubionych zespołów, ćwiekowymi pasami, pieszczotkami, czyli bransoletami na przegubach dłoni, podartymi spodniami lub będących w kolorowe łaty z zamkami błyskawicznymi, chodzących w ciężkich wojskowych butach- glanach, proponował rozbudowane, nieraz bogate próby artystycznej ekspresji. Wszystko to prowadziło do budowy własnej wizji świata- anarchii. Punki często uczestniczą w akcjach proekologicznych, manifestacjach na rzecz przeciwko aborcji, przeciwko karaniu za posiadanie narkotyków, włączając się również w manifestacje polityczne i pacyfistyczne. Anarchiści są opozycją wobec państwa jako takiego i w opozycji do jakiegokolwiek z istniejących systemów politycznych. Na podłożu punka rodził się w Polsce inny odłam kontrkulturowy, mianowicie skinheads, zwani u nas pospolicie “skinami'. W początkowej fazie ruchu polski skin nie miał ideologii; naśladował on zaledwie postawy i zachowania zachodnich skinheadów, w dużej mierze inspirowane rasizmem, faszyzmem czy zwykłym chuligaństwem. Zgodnie też z importowanymi wzorami polskie “skiny” zaczęły się łączyć z grupami tak zwanych football - hooligans, zorganizowanymi grupami kibiców wszczynających awantury z okazji meczów piłkarskich. Wspólnoty i agresywny charakter działalności “skinów' ujawniał się też przy wielu okazjach; prowokowali oni bójki, dokonywali napadów na rozmaitym tle, urządzali “zadymy” na koncertach. “Skiny”, w odróżnieniu od “punków”, noszą się ascetycznie i schludnie. Ich “glany” muszą być wypastowane do połysku na czarno a obowiązkowo czerwone sznurowadła stanowią symbol rasizmu. Również szelki są czerwone, rza

(…)

… sukcesu. Dystrybutorzy każą kandydatom powtarzać, że mają unikatową osobowość, są radośni i szczęśliwi. Wykorzystuje się tu, więc oddziaływanie na podświadomość.
Zarówno w sekcie, jak i w tłumie jednostka nie ma możliwości swobodnego wyboru, lecz robi to, co jej narzucono. Erich Fromm uważał, że ludzie uciekają przed wolnością, odczuwając przed nią lęk - szukają wtedy wodza, który ich poprowadzi i da…
… z dziurami lub skórzane spodnie, wysokie buciory. Na przegubach bransolety, palce w srebrnych pierścieniach, tatuaże. Jest też styl na “Dziki Zachód”: kowbojski kapelusz, takież buty, frędzle i indiańskie ornamenty. Napojem mistycznym harleyowców jest piwo lub whisky “Jack Daniels”. Na popularnych zlotach harleyowców panuje atmosfera pikniku i wzajemnego zrozumienia.
Kolejną subkulturą są hipisi. Pierwsze grupy pojawiły się w latach 60-tych w USA, jako wyraz buntu przeciwko tradycyjnym amerykańskim wartościom kariery, profesjonalnej perfekcyjności, postępowi, prestiżowi mierzonemu stanem posiadania. U podstaw ruchu legły nastroje pacyfistyczne, których radykalizacje nastąpiła po wybuchu wojny wietnamskiej. Hipisi głosili hasła wolnej miłości, powrotu do natury, pacyfizmu, dostępu do narkotyków…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz