Streszczenie artykułu "Krztusiec u noworodków i niemowląt – epidemiologia, obraz kliniczny i strategia zapobiegania"

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1841
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Streszczenie artykułu

Fragment notatki:


Autorzy: dr hab. med. Teresa Jackowska, prof. dr hab. med. Andrzej Radzikowski
Opublikowano w: Medycyna Praktyczna Pediatria, wydanie specjalne 1/2010

Notatka ma dwie strony i porusza zagadnienia takie jak: przyczyny, faza nieżytowa, napadowe problemy w oddychaniu, okres rekonwalescencji, szczepionka, zanikanie odporności poszczepiennej.

(…)


Streszczenie artykułu:
Krztusiec u noworodków i niemowląt - epidemiologia, obraz kliniczny i strategia zapobiegania
Autorzy: dr hab. med. Teresa Jackowska, prof. dr hab. med. Andrzej Radzikowski
Opublikowano w: Medycyna Praktyczna Pediatria, wydanie specjalne 1/2010
Mimo wprowadzonych powszechnych szczepień niemowląt przeciwko krztuścowi nadal obserwuje się zachorowania na tą chorobę wśród małych dzieci. W artykule tym przedstawiono prawdopodobne przyczyny tego zjawiska, co może umożliwić wprowadzenie w życie odpowiednich strategii profilaktycznych.
Przebieg krztuśca u niemowląt do 3 miesiąca życia charakteryzuje się podziałem na 4 możliwe elementy (brak klasycznego trzyfazowego przebiegu - fazy nieżytowej, kaszlu napadowego, zdrowienia): fazę pierwszą, czyli nieżytową (często niezauważana), fazę drugą objawiającą się napadowymi problemami w oddychaniu, krztuszeniem się, bezdechem z zaczerwienieniem, zasinieniem twarzy podczas oddziaływania na dziecko różnych bodźców - świetlnych, dźwiękowych, w czasie ssania, kąpieli, przewijania. W fazie tej może dojść do powikłania - encefalopatii. Fazę trzecią czyli okres rekonwalescencji (trwa bardzo długo, nadwrażliwość oskrzeli może utrzymywać się nawet do kilkunastu miesięcy). Noworodkowe i wczesnoniemowlęce przypadki krztuśca mogą objawiać się ciężkim zapaleniem oskrzelików i płuc.
W Polsce dzieci w wieku niemowlęcym są szczepione na krztusiec szczepionką całokomórkową skojarzoną z anatoksyną tężcową i toksoidem błoniczym (DTPw). Szczepienia te wprowadzono w Polsce w latach 60tych XX wieku z powodu epidemii krztuśca, i do teraz są obowiązkowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz