Streszczenia tekstów Helen Bee

Nasza ocena:

5
Pobrań: 3528
Wyświetleń: 6433
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Streszczenia tekstów Helen Bee - strona 1 Streszczenia tekstów Helen Bee - strona 2 Streszczenia tekstów Helen Bee - strona 3

Fragment notatki:


Rozdział pierwszy
Helen Bee rdz 4, str. 105 - 117
Skala Apgar - Noworodek otrzymuje 0-2 pkt w każdym z pięciu kryteriów:
Częstość akcji serca,
Częstość czynności oddechowych
Napięcie mięśniowe,
Reakcja stóp na dostarczane bodźce,
Barwa ciała.
Wynik równy lub powyżej 7 mówi, że dziecku nic nie zagraża.
Skala Oceny Zachowań Noworodków Brazeliona Po ok. 30 minutach wykwalifikowana osoba bada reakcje dziecka na różnorodne bodźce, odruchy oraz napięcia mięśniowe, czujność i tulenie się, a także zdolność wyciszania i uspokajania się po okresie niepokoju.
Odruchy Odruchy to mimowolne fizyczne reakcje wyzwalane przez bodźce. U noworodka można je podzielić na 2 kategorie:
Przystosowawcze - pomagające mu przetrwać, np. odruchy ssania i połykania, odruch poszukiwawczy - automatyczny obrót główki w stronę dotykanego policzka (pomaga dziecku znaleźć brodawkę podczas karmienia piersią)
Prymitywne (sterują nimi prymitywniejsze część mózgu - rdzeń przedłużony i śródmózgowie - w momencie urodzenia prawie całkowicie ukształtowane) - to m.in. odruch Moro (gdy dziecko zostanie przestraszone odrzuci ono rączki w bok i wygnie plecy w łuk), odruch Babińskiego (gdy pogłaszcze się przednią część stopy dziecka to wyciągnie ono najpierw paluszki, a później z powrotem je podkurczy). Około 6 miesiąca zaczynają zanikać zapewne wypierane przez działanie kory. Zdolności percepcyjne Umiejętności noworodka:
Skupić oboje oczu na jednym punkcie, po kilku tygodniach wodzić wzrokiem za poruszającym się przedmiotem i prawie od razu odróżnia twarz mamy od innych twarzy
Słyszy dźwięki w zakresie wysokości i głośności typowym dla głosu ludzkiego, lokalizuje przedmioty (mniej więcej) na podst. wydawanego przez nie dźwięku i rozróżnia głos matki. Wyczuwa podstawowe 4 smaki, odróżnia zapach matki od zapachu innej kobiety. Umiejętności percepcyjne dziecka przystosowane są do wzajemnego oddziaływania z ludźmi stanowiącymi część składową otaczającego je świata. Prawie natychmiast na podst. zapachu, widoku i odgłosu potrafi rozpoznać matkę - ostrość widzenia najłatwiej dostosować mu do odległości odpowiadającej mniej więcej odległości pomiędzy jego oczami a twarzą matki podczas karmienia. Rytm życia niemowlęcia Wyróżnia pięć różnych stanów aktywności, które określa się stanami świadomości :
Głęboki sen,
Sen aktywny,
Ciche wybudzenie,
Całkowite wybudzenie,
??????
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz