Stres w pracy menadżera

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stres w pracy menadżera - strona 1 Stres w pracy menadżera - strona 2 Stres w pracy menadżera - strona 3

Fragment notatki:


Wstęp Wiele osób skłonnych jest myśleć, że stres jest zjawiskiem typowym dla naszego stulecia, że powstał w następstwie rozwoju cywilizacyjnego. Takie interpretowanie stresu nie jest jednak właściwe. Stres podobnie jak w naszym życiu, był obecny również w życiu naszych praprzodków. Różnice dotyczą jedynie jego źródeł. Stres towarzyszy nam każdego dnia z różnym natężeniem. Wielokrotnie odczuwamy jego mobilizujący- dobroczynny wpływ, niekiedy jednak stajemy się ofiarami jego paraliżującej mocy.
Czym jest stres, jakie są jego źródła?
W myśl jednej z wielu definicji stres jest zjawiskiem biologicznym, stanowiącym niespecyficzny sposób reakcji organizmu na jakiekolwiek stawiane mu wymagania: fizyczne, psychiczne lub somatyczne, które mogą być traktowane jako następstwo każdego- pozytywnego lub negatywnego- zdarzenia, wobec którego staje człowiek. Innymi słowy, stresem określa się wszystkie bodźce, które zmieniają stopień twojej gotowości do działania. Dzięki nim życie nie jest monotonne czy wręcz nudne. Jeżeli natomiast dociera do nas zbyt wiele bodźców, wówczas zaczynamy odczuwać dyskomfort. Jeżeli wciąż jesteśmy poddawani silnemu oddziaływania bodźców, znacząco obniża się nasze samopoczucie, zdrowie i wreszcie może dojść do całkowitej dezorganizacji naszego życia. Natura stresu wymaga więc od nas niezwykłej czujności i zręczności w kontrolowaniu poziomu odbieranych bodźców. Dobre opanowanie tej umiejętności zapewni nam komfort życia- uchroni przed nudą z jednej strony oraz przed zmaganiami ponad nasze siły z drugiej strony.
Pewnie już w tej chwili rozumiesz jak ważna jest zdolność kontrolowania poziomu stresu. Aby lepiej to wyjaśnić, prześledźmy po kolei sekwencję działań mających na celu zapewnienie optymalnego natężenia pobudzenia (stresu).
Punktem wyjścia jest zidentyfikowanie źródeł stresu, źródeł nieprzyjemnych odczuć. Wiele osób uświadamia sobie, że pewne aspekty życia czy pracy są przyczyną stresu. Niewielu z nas wie, że źródłem stresu może być również środowisko czy pokarm, który spożywamy na co dzień.
Oto główne przyczyny stresu: Stres biologiczny: doświadczamy go w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Organizm uwalnia wówczas duże ilości adrenaliny- hormonu, który wywołuje pełną mobilizację “strategicznych” narządów, które mają do spełnienie nie bagatelną rolę, określaną w języku hormonalnym “walcz lub uciekaj”. Stres psychologiczny: pojawia się wskutek lęku przed utratą kontroli lub przed wymaganiami, które postrzegamy jako przerastające nasze możliwości. Może wywoływać go pośpiech czy problemy w relacjach z partnerem. Środowisko i praca jako źródło stresu: przykładem może być hałas, tłok, zanieczyszczenie, bałagan ale może wynikać również z trudności w pracy.

(…)

… o stresie towarzyszącym pracy biznesmena należałoby najpierw zdefiniować pojęcie stresu, które nieodłącznie kojarzy się ze wszystkimi sytuacjami trudnymi dla człowieka. A WIĘC KRÓTKO: Stres psychiczny (psychologiczny) jest stanem podwyższonej aktywacji organizmu, która w przypadkach skrajnych jest znaczna i przejawia się wówczas silnym podnieceniem. Rozumiane jest to jako stan wzmożonego napięcia emocjonalnego. Przyczyna stresu jest czynnikiem sytuacyjnym, stresorem, czy też innymi słowy sytuacją trudną. Sytuacja trudna zawiera czynniki, które stanowią zagrożenie dla jednostki - sygnalizowane lub bezpośrednio doznawane - lub zakłócają, bądź uniemożliwiają działanie zmierzające do osiągnięcia celu, bądź powodują pozbawienie cenionych wartości; sytuacja trudna wyzwala stan wzmożonej aktywacji i obciąża…
…, która uwarunkowana jest: właściwościami układu nerwowego, od których zależą w dużej mierze siła i trwałość emocji rodzących się w nas typem reagowania emocjonalnego (lękowe lub pokonywanie trudności) treścią i siłą motywacji dominującego dążenia układem hierarchicznym potrzeb (pozytywna samoocena i akceptacja innych) poziomem aspiracji. Jeżeli jesteśmy odporni psychicznie w sytuacjach trudnych reagujemy zadaniowo…
…, Krótkotrwałe obniżenie efektywności pracy, Długotrwałe objawy fizyczne Symptomy emocjonalne, Symptomy na poziomie zachowania.
Krótkotrwałe objawy fizyczne
Są skutkiem zwiększonego wydzielania adrenaliny, pojawiają się zazwyczaj w sytuacji fizycznego zagrożenia. Obejmują one m.in.:
Przyspieszone bicie serca, Wzrost aktywności gruczołów potowych, Zimna skóra, Zimne kończyny- dłonie i stopy, Mdłości…
… niepostrzeżenie dla naszej świadomości pojawiają się i znikają. Wśród nich są zarówno myśli pozytywne, jak i negatywne. Oto kilka przykładów negatywnych myśli:
Poczucie niekompetencji, Samokrytycyzm, Niezadowolenie ze swojego wyglądu, Troska o to by dobrze wypaść przed innymi.
Negatywne myśli wywierają destrukcyjny wpływ na nasze zachowanie. Dlatego tak ważne jest by skierować strumień świadomości
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz