Stopniowy rozwój logistyki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 1764
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stopniowy rozwój logistyki - strona 1

Fragment notatki:

Logistyka rozwijała się stopniowo. Rozwój ten podzielić można na kilka faz : Faza pierwsza nazwana jest fazą fizycznej dystrybucji związana jest z burzliwym rozwojem wielkopowierzchniowych sklepów i supermarketów, który miał miejsce w Stanach zjednoczonych na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Fizyczna dystrybucja to działalność obejmująca transport produktów, ich magazynowanie, planowanie, zarządzanie zapasami, lokalizację zapasów i magazynów, opracowanie zamówień i obsługę posprzedażną od momentu wyprodukowania produktu do momentu jego dostarczenia do ostatecznego klienta Ten obszar działalności logistycznej związany jest ze sferą handlu. Na początku zajęła się obsługą dynamicznie rozwijającego się handlu detalicznego prowadzonego przez wielkie sklepy. Druga faza : Faza integracji - rozpoczęła się, gdy przekonano się że nawet najsprawniej działająca dystrybucja nie zapewni dostępności produktów w sklepach.
Zaczęto już patrzeć na procesy logistyczne całościowo - na wszystkie 3 fazy przepływu
Zwrócono uwagę na sferę produkcji i sferę zaopatrzenia Trzecia faza nazywana jest fazą inżynierii logistycznej albo fazą systemów logistycznych . Szybko zaspokojone zapotrzebowanie na podstawowe produkty i rosnącą zamożność klientów spowodowały, że zaczęli oni poszukiwać produktów bardziej skomplikowanych. Czwarta faza rozwoju logistyki, to faza łańcuchów dostaw :
Związana jest ona ze zmiana zachowań przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych. Przedsiębiorstwa, które konkurowały ze sobą w każdej fazie wyrobu, zaczęły od pewnego momentu współpracować ze sobą w rozwoju produktów i korzystać ze wspólnych dostawców. Równocześnie współpracujący ze sobą w sferze zaopatrzenia i wytwarzania producenci cały czas walczyli ze sobą o klientów, starając się zwiększać sprzedaż swoich produktów. Opisana wyżej współpraca producentów, sprzedawców i firm usługowych nosi nazwę łańcucha dostaw. Łańcuch dostaw - to grupa przedsiębiorstw realizujących wspólne działania do zaspokojenia popytu w całym łańcuchu przepływu dóbr - od pozyskania surowców po dostawy do ostatecznego odbiorcy. Działaniami tymi mogą być rozwój, produkcja, sprzedaż, serwis, zaopatrzenie i dystrybucja. Piąta faza rozwoju logistyki, to faza sieci logistycznych albo faza e-logistyki. Powstanie globalnej sieci - Internetu umożliwiło łatwiejsze wyszukiwanie dostawców, usługodawców, odbiorców i klientów. Łańcuchy dostaw zaczęły przekształcać się w sieci logistyczne. Sieć logistyczna - to grupa niezależnych przedsiębiorstw, które równocześnie konkurują i współpracują ze sobą w celu poprawy sprawności i efektywności przepływu produktów oraz towarzyszącemu im przepływu informacji zgodnie z oczekiwaniami klientów. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz