Sterowanie generatora VCO

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sterowanie generatora VCO - strona 1 Sterowanie generatora VCO - strona 2 Sterowanie generatora VCO - strona 3

Fragment notatki:

Sterowanie generatora VCO
OGÓLNE ZASADY DZIAŁANIA PRZETWORNIKÓW * Przetwornik c/a
Przetwornik cyfrowo-analogowy (DA) jest układem, który na podstawie wejściowego słowa kodowego A i analogowego sygnału R ( w postaci napięcia odniesienia Uk lub prądu odniesienia Ir ) wytwarza analogowy sygnał wyjściowy. Charakterystyka przejściowa przetwornika DA jest funkcją nieciągłą; sygnał wyjściowy może zmieniać się krokami, a najmniejsza taka zmiana jest nazywana krokiem kwantowania. Liczba kroków kwantowania wynosi 2 dla N-bitowego przetwornika. Liczba N nazywana jest rozdzielczością przetwornika.
* Przetwornik a/c
Przetwornik a/c jest bardzo złożonym układem porównywanym do układów o dużej skali integracji. Przetwarzanie sygnału analogowego na cyfrowy jest znacznie trudniejsze od przetwarzania c/a. Wyróżnić można 3 najpopularniejsze metody zamiany:
metoda konwersji bezpośredniej
metoda prób i błędów
metoda całkowa
Najbardziej efektywną metodą ( ze względu na czas przetwarzania sygnału ) jest metoda konwersji bezpośredniej. Polega ona na bezpośredniej klasyfikacji napięcia wejściowego do jednego z 2 przedziałów napięcia. DZIAŁANIE UKŁADU STERUJĄCEGO GENERATOREM VCO Adres podany w instrukcji OUT w programie sterującym jest odczytany przez wejście dekodera adresów. Układ dekodera dekoduje jedną z linii wyjściowych zależnie od podanego adresu ( stanu ) na wejściu. Następnie dekoder uaktywnia bufor danych, który jest trójstanowym 8-bitowym zatrzaskiem. Dane pobrane przez bufor z szyny danych są przetwarzane w przetworniku c/a. Stabilizator napięcia jest użyty w celu lepszego przetwarzania sygnału z cyfrowego na analogowy. Po przejściu przez układ wyjściowy napięcie wyjściowe steruje generatorem VCO.
DZIAŁANIE UKŁ. POMIAROWEGO NAPIĘCIA Z MIKROFONU Sygnał wejściowy, który jest odbierany przez mikrofon, przechodzi przez układ detekcyjno-wzmacniający, a następnie jest podany na multiplekser. Dalej sygnał jest przekazywany na przetwornik a/c. Konkretna wartość słowa N-bitowego jest podana na bufor, który jest uaktywniany pewnym adresem pochodzącym z szyny adresowej i dekodowanym przez dekoder adresów. Po przejściu przez bufor konkretna wartość jest podana na szynę danych. Dodatkowo dekoder uruchamia bufor, który generuje odpowiednie wartości w celu możliwości wpisania w przetwornik a/c i demultiplekser

(…)

… może zmieniać się krokami, a najmniejsza taka zmiana jest nazywana krokiem kwantowania. Liczba kroków kwantowania wynosi 2 dla N-bitowego przetwornika. Liczba N nazywana jest rozdzielczością przetwornika.
* Przetwornik a/c
Przetwornik a/c jest bardzo złożonym układem porównywanym do układów o dużej skali integracji. Przetwarzanie sygnału analogowego na cyfrowy jest znacznie trudniejsze od przetwarzania c…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz