Stany Zjednoczone po II wojnie światowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stany Zjednoczone po II wojnie światowej  - strona 1 Stany Zjednoczone po II wojnie światowej  - strona 2

Fragment notatki:

STANY ZJEDNOCZONE PO WOJNIE
POCZĄTEK „ZIMNEJ WOJNIE”
„Zimna wojna”= wojna szantażu, nerwów, zastraszania, między ZSRR a USA „Gorąca wojna”= walki militarne
Okres zimnowojenny to czas od 1946 do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku (rozpad ZSRR). Przez cały okres trwania zimna wojna miała różne natężenie. Nieraz znajdowała się na krawędzi wojny światowej (np. kryzys kubański, kryzys berliński, wojna w Wietnamie, wojna koreańska). Był to wyścig zbrojeń, którego celem była budowa jak największego prestiżu.
USA były obszarem na którym w ciągu wojny nie stanął właściwie obcy żołnierz. Zniszczenia tam były praktycznie żadne. Poza tym USA właściwie zarobiły na wojnie (potrzeby Wielkiej Koalicji, Lend Lease Act). Spowodowało to, że amerykański przemysł osiągnął dużą wydolność. Jako, że nastawiony on był głównie na produkcję zbrojeniową, wybuch wojny był właściwie dla Stanów Zjednoczonych błogosławieństwem. USA po II wojnie światowej miały ponad 62% udziału w produkcji światowej, 32% w eksporcie. W USA posiadało 70% zapasów złota w świecie. Miały wpływ na Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
W okresie wojny armia amerykańska liczyła 15 milionów. Po zakończeniu wojny liczbę tą zredukowano do 2 milionów. Amerykanie posiadali nowoczesną armię w basenie Pacyfiku i Atlantyku, gdzie znajdowało się po ponad 230 baz. Ich 63 bazy militarne znajdowały się także w różnych punktach w Europie, w takich miejscach, aby w razie czego można było zaatakować z baz znajdujących się najbliżej. Armia amerykańska w 50% oparta była na marynarce wojennej. Posiadała nowoczesną flotę powietrzną, która gwarantowała dynamiczne, szybkie przemieszczanie się.
Stany Zjednoczone w 1945 zaczęły zmieniać politykę zagraniczną. Kiedy prezydentem był Roosevelt, współpraca w ramach Wielkiej Koalicji przysłaniała właściwie kwestie powojennego świata. W momencie, gdy prezydentem został Truman, uznał on, że większym zagrożeniem dla powojennego świata jest imperialny apetyt ZSRR i komunizm, z którym nie może się nawet równać militaryzm Japonii czy Niemiec.
Za wywołanie zimnej wojny odpowiedzialny jest Stalin i jego następcy. System bezpieczeństwa dla ZSRR oparty był na szeregu zwasalizowanych państw, zajętych przez ZSRR ( Polska, Czechosłowacja, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Niemcy Wschodnie, a nawet Grecja). Stany Zjednoczone wiedziały, że kraje te nie są zależne od ZSRR z własnej woli, ale zostały do tego przymuszone. Stalin chciał także, aby Niemcy poddane zostały okupacji, ale potem, żeby odrodziły swoją moc gospodarczą, choć nie militarną. Stalin pragnął bowiem, aby cały obszar Niemiec znajdował się pod wpływami sowieckimi. Jeśli chodzi o granicę Polski z Niemcami, Stalin zgadzał się by stanowiły ją Odra i Nysa Łużycka, druga granica Niemiec miała się jednak znajdować na Renie. Tam Stalin nie chciał, aby Niemcy zostały uszczuplone, gdyż planował pochłonąć obszar Niemiec aż do Renu.

(…)

… się nawet, że w ten właśnie sposób rozpętana została zimna wojna. Churchill wygłosił wówczas przemówienie, w którym stwierdził, że nad Europą zapadła żelazna kurtyna, która rozciąga się od Łaby po Triest i to co znajduje się na zachód to kraje demokratyczne, a to co na wschód to kraje pod wpływami ZSRR, które mienią się jako kraje demokratyczne, socjalistyczne, a naprawdę rządzone są w sposób totalitarny. Grecja w momencie, kiedy rozpoczęła…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz