Sprężarki - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 371
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

SPRĘŻARKI
Sprężarkami nazywamy maszyny służące do sprężania i przemieszczania gazów. Zależnie od sposobu sprężania gazu rozróżnia się sprężarki wyporowe (tłokowe) i przepływowe (wirnikowe).
Podział sprężarek:
w zależności od ciśnienia ssania:
stopień sprężenia 1 - wentylatory (0,1Mpa),
stopień sprężenia 3 - dmuchawy.
w zależności od ciśnienia wytłaczania:
niskiego ciśnienia,
średniego ciśnienia - do 10MPa,
wysokiego ciśnienia - powyżej 10 MPa.
w zależności na wydajność:
małe do 10 m3/min,
średnie do 50 m3/min,
duże powyżej 50 m3/min
Równanie stanu pV = RmT
MASZYNY WYPOROWE
Schemat i wykres pracy jednostopniowej sprężarki doskonałej
W sprężarce doskonałej nie ma tarcia, tłok porusza się niezmiernie wolno i w swoim martwym lewym położeniu dochodzi aż do dna głowicy cylindra. Gdy począwszy od tego położenia tłok porusza się w prawo, ciśnienie gazu w przewodzie ssawnym otwiera zawór dolotowy i gaz o ciśnieniu p1 wchodzi do cylindra. Następuje ssanie, przedstawione na wykresie pracy linią 0-1. Gdy tłok osiągnie prawe skrajne położenie, następuje ruch powrotny, otwór dolotowy zamyka się i zassany gaz ulega sprężaniu, które jest przemiana izotermiczną, przedstawioną na wykresie izotermą 1-2. Po sprężeniu gazu do ciśnienia p2 otwiera się zawór wylotowy i pod czas dalszego powrotnego ruchu tłoka gaz ulega wytłaczaniu przy stałym ciśnieniu p2 do zbiornika sprężonego gazu. Można to na wykresie zobrazować linią 2-3. Po wytłoczeniu gazu następuje momentalny spadek ciśnienia w cylindrze - linia 3-0. Jeżeli tłok porusza się bardzo szybko, a cylindra nie chłodzi się, linia sprężania nie jest izotermą, lecz adiabatą 1-2. W sprężarkach rzeczywistych sprężanie gazu odbywa się politropowo 1-2”
Sprężanie adiabatyczne - linia 1-2'
Praca i moc sprężarki
Praca sprężania izotermicznego:
Moc użyteczna:
Wykres indykatorowy jednostopniowej sprężarki rzeczywistej
V0 oznacza tu przestrzeń szkodliwą, Vs objętość skokową cylindra. Linia 3-0 jest politropą powrotnego rozprężania gazu zawartego w przestrzeni szkodliwej, a V' oznacza stratę objętości zassanej wywołaną tym rozprężeniem. Wskutek oporów przepływu gazu i otwarcia zaworów linie 0-1 i 2-3 w sprężarce rzeczywistej różnią się także od odpowiednich linii w sprężarce doskonałej.


(…)

… m3/h, spręż do 1,6, prędkość obrotowa wynosi 300÷9600 obr/min, współczynnik wydajności ok. 0,8.
sprężarka śrubowa systemu Lysholma, stosowana często w turbinach spalinowych, jak również w chłodnictwie. Sprężarka składa się z dwóch współpracujących ze sobą wrzecion, obracających się w przeciwnych kierunkach. Wrzeciono napędzające ma dwa do czterech zwojów śrubowych o zarysie wypukłym, a napędzane…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz