Sprawozdanie z monitorowania środowiska przyrodniczego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie z monitorowania środowiska przyrodniczego - strona 1 Sprawozdanie z monitorowania środowiska przyrodniczego - strona 2 Sprawozdanie z monitorowania środowiska przyrodniczego - strona 3

Fragment notatki:


SPRAWOZDANIE Z ĆWICZEŃ Z MONITOROWANIA ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO Na ćwiczeniach z monitorowania środowiska przyrodniczego zajmowaliśmy się badaniem różnych parametrów wody. Mierzyliśmy min. twardość, zasadowość wody, zawartość chlorków, wapnia.
W listopadzie 2011r udaliśmy się nad rzekę Odrę. Punkty pomiarów rzeki znajdowały się w odcinku rzeki znajdującej się na wysokości ulicy Chełmońskiego, Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Drugie pomiary zostały wykonane w grudniu 2011r. Pomiary i badania zostały przeprowadzone przez studentów Biologii stosowanej na w/w wydziale pod przewodnictwem dr Magdaleny Senze z Zakładu Hydrobiologii i Akwakultury znajdującego się w Instytucie Biologii na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt w/w uczelni.
Pomiary takie jak temperatura wody, zawartość tlenu i przewodnictwo zostały przeprowadzone bezpośrednio na stanowiskach. Reszta pomiarów została przeprowadzona w laboratorium za pomocą prostych reakcji i analizy.
Teren badań Opis stanowisk Stanowisko 1. Bujna roślinność, obecność motorówek, przewodów gazowych, różnych zanieczyszczeń. Woda mieszana (ze zbiornika retencyjnego i płynącej rzeki). Stanowisko 2. Miejsce zanieczyszczone przez odpady komunalne, liście. Obecność wędkarzy. Woda wpływająca do zbiornika z Odry. Stanowisko 3. Obecność motorówek, różnych zanieczyszczeń. Woda ze zbiornika. Stanowisko 4. Obecność motorówek, różnych zanieczyszczeń komunalnych. Woda ze zbiornika. Stanowisko 5. Brzeg przekształcony apomorficznie, obecność motorówek, gazociąg. Woda powyżej zbiornika, z Odry. Stanowisko 6. Brzeg przekształcony apomorficznie, obecność motorówek. Woda ze zbiornika. Tabele pomocne przy ocenie czystości wody: Pobór I Nr stanowiska 1. 2. 3. 4. 5. 6. Temperatura [° C] 14,4
17,8
17,6
17,3
18,0
18,2 Przewodnictwo [ mS/cm] 1664
1584
1805
1557
1550
1626 ZASADOWOŚĆ Nr stanowiska 1. 2. 3. 4. 5. 6. woda przesączona Pomiar 1,7
2,0
2,1
2,1
3,3
1,7
Wynik 170,1


(…)

… tej klasy czystości wody oraz hodowli ryb łososiowatych.
Klasa II - Wody tej klasy czystości mogą być wykorzystywane (do 1991 formułowano to "są przeznaczone") jako źródło zaopatrzenia w wodę hodowli zwierząt, do celów rekreacji, sportów wodnych i kąpielisk oraz do hodowli ryb z wyjątkiem łososiowatych.
Klasa III - Wody tej klasy czystości mogą być wykorzystywane (do 1991 formułowano to "są przeznaczone…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz