Sprawozdanie UJ

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 2394
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie UJ - strona 1 Sprawozdanie UJ - strona 2 Sprawozdanie UJ - strona 3

Fragment notatki:

prowadzi je dr inż. Ewa Kisielowska. Notatka składa się z dwóch plików, każdy po pięć stron.
"WIELORYBY
Bardzo często występują w półsłodkich wodach np. w Rzece św. Wawrzyńca, a także w zimnych arktycznych wodach. Wieloryby słodkowodne żyją współcześnie w Amazonce. W naszym Bałtyku również można spotkać wieloryby (delfin bałtycki, morświn).

ZWIERZĘTA PŁETWONOGIE
Należą do nich: foki, uchatki, słonie morskie, morsy, które nie są ssakami wodnymi. Są natomiast świetnie przystosowane do polowania w wodzie, gdzie spędzają większą część czasu."

TASIEMIEC NIEUZBROJONY: zaczyna się główką, na której znajdują się haczyki, bruzdy, przyssawki. U człowieka tasiemiec nieuzbrojony może mieć do 10 m długości. Natomiast bruzdogłowiec szeroki może mieć u człowieka długość nawet do 25m. Osobniki dorosłe tego pasożyta żyją w warunkach beztlenowych. Jaja bruzdogłowca wydostają się z kałem do wody. Z jaj powstaje pierwsza larwa czyli koracidium, która powinna od razu trafić
do żywiciela, którym jest oczlik. W oczliku zmienia się w plerocerkoid, następnie
zostaje zjedzony przez ostatecznego żywiciela i w nim dopiero powstaje tasiemiec.

Akademia Górniczo - Hutnicza
Wydział Górnictwa i Geoinżynierii
Inżynieria środowiska
BIOLOGIA I EKOLOGIA
SPRAWOZDANIE Z WYJŚCIA
DO MUZEUM UNIWERSYETU
JAGIELLOŃSKIEGO W KRAKOWIE
CZĘŚĆ I
Wykonały:
Anna Nowak
Renata Mrugała, gr.4
Na kolejnych zajęciach udaliśmy się do Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego mieszczącym się na ul. Ingardena 6 w Krakowie. Zostaliśmy oprowadzeni całą grupą przez Pana Przewodnika, który bardzo ciekawie opowiedział nam o różnych bezkręgowcach. Przedstawił nam wybiórcze, ale za to niezwykle interesujące nas zagadnienia o tychże organizmach.
ZWIERZĘTA OSTATNIEGO ZLODOWACENIA
Do grupy organizmów ostatniego zlodowacenia należały zwierzęta, które były przystosowane do chłodnego klimatu szczególnie na półkuli północnej, kiedy panowały krótkie okresy wegetacji, bardzo długie zimy a spore obszary lądy były pokryte lądolodem. Najbardziej znaną grupą z tego okresu były: mamuty, nosorożce włochate, niedźwiedzie jaskiniowe, pancerniki, leniwce wielkości słonia. MAMUTY: kuzyni słonia; wymarły ok. 15 tys. lat temu. Występowały na półkuli północnej w całej Ameryce Północnej, a także w Polsce ( w Krakowie mamy nawet duże cmentarzysko mamutów). To co wyrasta z pyska mamuta można nazwać ciosem, kością słoniową, siekaczem; błędnie nazywane jest kłem.
NOSOROŻEC WŁOCHATY: występował również na terenie Polski. Na pysku miał dwa rogi i pokryty był skórą, z której wyrastała sierść ok.30 cm. Szczątki tego zwierzęcia znajdują się w różnego rodzaju żwirach, torfach; w całości - zamrożone w długowiecznej zmarzlinie, ropopodobnych substancjach i przysolankach.
NARZĄDY HOMOLOGICZNE I ANALOGICZNE
NARZĄDY HOMOLOGICZNE to narządy świadczące o wspólnym pochodzeniu; niekoniecznie podobnie wyglądają i nie pełnią podobnych funkcji.
Przykłady:
kończyna nosorożca i kończyna wieloryba
Nosorożec stąpa na 3 palcach, kciuk i mały palec są zredukowane.
Wieloryb posiada tą samą budowę anatomiczną (łopatka, kość ramieniowa, 2 kości przedramienia, nadgarstek, śródręcze, 4 palce i kciuk), ale jego kończyna pełni zupełnie inną funkcję - przekształcona jest w płetwę;
skrzydło nietoperza i kończyna przednia kreta
Paliczki na mniejszym skrzydle nietoperza są bardzo długie i spięte błoną; skrzydło służy do latania, natomiast kończyna u kreta jest przystosowana do rycia.


(…)

…, aż do gardła skąd później jest połykana i trafia do jelita gdzie się rozwija.
OWSIKI: żyją w jelicie grubym i w odbycie, tam też składają jaja. Obleńce powodują także wiele chorób. Przykładem ich jest SŁONOWACIZNA. Jest to choroba tropikalna przenoszona przez komara. Polega na tym, iż wewnątrz naczyń limfatycznych żyją robaki do długości ok. 40 cm, które składają miliony jaj. Blokują one przepływ limfy…
….
PRZYWRY: są pasożytnicze, przykładem przywry jest motylica wątrobowa. Ma ona skomplikowane cykle rozwojowe z wieloma larwami. Żyje w drogach żółciowych, natomiast jej larwy zamieszkują czułki ślimaka.
TASIEMIEC: zwierze pasożytnicze, wydziela trujące produkty przemiany beztlenowej. Tasiemiec zaczyna się główką, na której umieszczone są różne uzbrojenia służące do przyczepiania się do jelita…
… do polowania w wodzie, gdzie spędzają większą część czasu.
REKINY
Rekiny to ryby chrzęstnoszkieletowe - ich szkielet nie jest zbudowany rekinów, z czego 8 gatunków jest w stanie zabić zwierzę wielkości człowieka, natomiast żaden rekin nie żywi się ludźmi. Rekiny nie mają zębów, są to tzw. zęby skórne (anatomicznie łuski - łuska plakoidalna pokryta dentyną, do której wchodzi nerw) i jako wytwór skóry…
… w jaki woda dostaje się do wnętrza zwierzęcia. KORALOWCE: są koloniami, oznacza to, że każdy osobny polip jest połączony z sąsiadującym polipem wspólną jamą chłonąco- trawiącą. Koralowce rosną
do światła, ponieważ wchodzą w symbiozę z glonami. Pomiędzy komórkami polipa żyją komórki glonów, produkujące cukry, które stanowią pokarm polipów. Koralowce zapładniają się zewnętrznie. Dany gatunek rozmnaża się w ściśle określonym czasie. Koralowce produkują plemniki i komórki jajowe, a czas zapłodnienia wyznaczają fazy księżyca. Po zapłodnieniu larwa opada na dno i dochodzi do utworzenia nowego koralowca. HEŁBIA MODRA: dzielimy na pokolenie osiadłe- polip oraz pokolenie wolnopływające- meduza. Meduza rozmnaża się płciowo. Na jej ciele znajdują się pomarańczowe gonady, które pękają i uwalniane są komórki jajowe…
… skorupiaki planktonowe: oczliki, rozwielitki, (występują masowo w wodach). Osiadłe skorupiaki to pąkle i kaczenice. Różnica między rakiem a krabem: rak ma odwłok skierowany do tyłu, a krab podwinięty po tułów. PAJĘCZAKI
Wszystkie pajęczaki posiadają jad, wynika to ze sposobu zdobywania pokarmu. Wstrzykują one ofierze jad o właściwościach enzymatycznych( rozpuszcza tkanki), a następnie wysysają ofiarę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz