Sprawozdanie nr 1

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1904
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie nr 1  - strona 1

Fragment notatki:



3. Obwód RLC
Obwód RLC jest skrótowym oznaczeniem dla obwodów elektrycznych (w tym elektronicznych) składających się tylko z trzech podstawowych elementów pasywnych :
Rezystora – oznaczonego przez R (rezystancja)
Cewki – oznaczonej przez L (indukcyjność)
Kondensator – oznaczony przez C (pojemność)

6. Obliczenia
Używając programu Electronics Workbench, sprawdzaliśmy, przy jakiej wartości pojemności kondensatora występował rezonans pojemnościowy.
Nasze pomiary rozpoczynaliśmy od ustawienia pojemności na 1 µF, a następnie zwiększaliśmy pojemność o 1 µF, do uzyskania 20 µF. Podczas wykonywania ćwiczenia, zaobserwowaliśmy, że rezonans następuje przy 10 µF – czego dowodem są poniższe obliczenia.

Wojciech Kęsek
Bartosz Kowalcze
Grupa Laboratoryjna 5
Sprawozdanie ze stanowiska nr 1
Schemat Obwodu.
Cel ćwiczenia.
Celem ćwiczenia było wyznaczenie oraz obliczenie pojemności rezonansowej, powyższego obwodu, przy użyciu programu Electronics Workbench. Obwód RLC Obwód RLC jest skrótowym oznaczeniem dla obwodów elektrycznych (w tym elektronicznych) składających się tylko z trzech podstawowych elementów pasywnych :
Rezystora - oznaczonego przez R (rezystancja)
Cewki - oznaczonej przez L (indukcyjność)
Kondensator - oznaczony przez C (pojemność)
Rezonans
Rezonans jest to taki stan pracy obwodu elektrycznego, w którym reaktancja wypadkowa obwodu jest równa zeru.
W stanie rezonansu napięcie i prąd na zaciskach rozpatrywanego obwodu są zgodne w fazie. Obwód będący w stanie rezonansu nie pobiera ze źródła mocy biernej, a mówiąc ściśle następuje zjawisko kompensacji mocy. Moc bierna indukcyjna pobierana przez obwód jest równa mocy biernej pojemnościowej. Ponieważ, jak wiadomo, znaki mocy biernej, indukcyjnej i pojemnościowej są przeciwne, dlatego w warunkach rezonansu całkowita moc bierna obwodu też jest równa zeru.
Częstotliwość, przy której reaktancja wypadkowa obwodu jest równa zeru, jest nazywana częstotliwością rezonansową i oznaczana fr. Obwód elektryczny osiąga stan rezonansu, jeśli częstotliwość doprowadzonego do obwodu napięcia sinusoidalnego jest równa częstotliwości rezonansowej. W zależności od sposobu połączenia elementów R, L, C, w obwodzie może wystąpić zjawisko rezonansu napięć lub zjawisko rezonansu prądów. Rezonans napięć. Rezonans występujący w obwodzie o szeregowym połączeniu elementów R, L, C, charakteryzujący się równością reaktancji indukcyjnej i reaktancji pojemnościowej nazywamy rezonansem napięć lub rezonansem szeregowym.
Rezonans napięć zachodzi gdy, kąt przesunięcia fazowego jest równy zero i napięcie na zaciskach źródła jest zgodne w fazie z natężeniem prądu.
Obliczenia
Używając programu Electronics Workbench, sprawdzaliśmy, przy jakiej wartości pojemności kondensatora występował rezonans pojemnościowy. Nasze pomiary rozpoczynaliśmy od ustawienia pojemności na 1 µF, a następnie zwiększaliśmy pojemność o 1 µF, do uzyskania 20 µF. Podczas wykonywania ćwiczenia, zaobserwowaliśmy, że rezonans następuje przy 10 µF - czego dowodem są poniższe obliczenia. U = 230 V
f = 50 Hz
L = 1 H
Korzystając ze wzoru Thompsona, który ma postać :
obliczyliśmy pojemność rezonansową
µF]
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz