Sprawdzanie prawa Stefana - Boltzmana - prawo Plancka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawdzanie prawa Stefana - Boltzmana - prawo Plancka - strona 1 Sprawdzanie prawa Stefana - Boltzmana - prawo Plancka - strona 2 Sprawdzanie prawa Stefana - Boltzmana - prawo Plancka - strona 3

Fragment notatki:

Ćwiczenie 31
SPRAWDZANIE PRAWA STEFANA-BOLTZMANNA
Cel ćwiczenia: poznanie podstawowych pojęć związanych z promienio-waniem termicznym ciał, eksperymentalna weryfikacja teorii promieniowania ciała doskonale czarnego, poznanie budowy i zasady działania piroelektrycznego detektora promieniowania podczerwonego oraz pomiar energii promieniowania.
Zagadnienia: promieniowanie ciała czarnego, emitancja energetyczna, prawo Plancka, prawo Stefana-Boltzmanna, prawo Wiena, zjawisko piroelektryczne, piroelektryczny detektor promieniowania podczer-wonego.
31.1. Wprowadzenie
Ciało doskonale czarne jest to ciało, które całkowicie pochłania padające na nie promieniowanie. Modelem ciała czarnego jest wnęka z małym otworem. Promieniowanie wpadające do takiej wnęki zanim ją opuści ulega wielokrotnemu odbiciu. Przy każdym z odbić część energii promieniowania zostaje przekazana ściankom wnęki.
Uzasadnienie nazwy stanie się oczywiste jeżeli w słoneczny dzień spojrzymy na otwarte okno w oddalonym od nas budynku. Wnętrze budynku wydaje się nam czarne, mimo, że w budynku jest jasno. Tylko nieznaczna część promieniowania wchodzącego przez otwarte okno wraca na zewnątrz.
Podstawowe pojęcia oraz prawa dotyczące promieniowania ciała doskonale czarnego oraz ciał rzeczywistych zostały opisane we wstępie do ćwiczenia 30.
Każde ciało o temperaturze T wyższej od zera bezwzględnego emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Moc promieniowania rozkłada się między fotony o różnej energii. Rozkład energii fotonów emitowanych przez ciało doskonale czarne opisuje prawo Plancka. Całkowita moc emitowana w postaci promieniowania przez ciało doskonale czarne o
powierzchni S (całkowita energia emitowana w jednostce czasu - strumień energii Φc ),
zgodnie z prawem Stefana-Boltzmanna jest proporcjonalna do czwartej potęgi jego temperatury bezwzględnej T 4 ,
Φc = SσT 4 , (31.1)
gdzie σ= 5,6697 ⋅10−8
W/ m2 K4
jest stałą Stefana-Boltzmanna.
Celem ćwiczenia jest sprawdzenie prawa Stefana-Boltzmanna (zależności (31.1)). W tym celu należy wyznaczyć związek między mocą emitowaną przez model ciała doskonale czarnego a jego temperaturą.
1
31.2. Zasada pomiaru - układ pomiarowy
Układ pomiarowy składa się z modelu ciała doskonale czarnego, którym jest grzejnik umieszczony w obudowie z małym otworem, regulatora temperatury, modulatora oraz piroelekrycznego detektora promieniowania podczerwonego (rys. 31.1). Źródłem promieniowania, jest model ciała doskonale czarnego, którego temperatura jest stabilizowana za pomocą regulatora temperatury RT współpracującego z platynowym czujnikiem temperatury (Pt-100).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz