To tylko jedna z 19 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SPRAWDZANIE GEOMETRYCZNEJ DOKŁADNOŚCI OBRABIARKI
NA PRZYKŁADZIE TOKARKI
Jednym z warunków uzyskania wysokiej dokładności i powtarzalności wymiarowo-kształtowej przedmiotów wykonywanych drogą obróbki skrawaniem jest zachowanie odpowiedniej geometrycznej dokładności obrabiarki. Celem ćwiczenia jest poznanie metod i sposobów sprawdzania geometrycznej dokładności obrabiarki, zaś w praktycznej części ćwiczenia zostaną przeprowadzone wybrane pomiary dla uniwersalnej tokarki kłowej.
1. Wprowadzenie
Dokładność każdej maszyny, a więc i obrabiarki skrawającej do metali, określona jest przez:
- dokładność geometryczną, przez którą rozumie się błędy wymiarowo-kształtowe i błędy wzajemnego położenia elementów oraz zespołów maszyny,
- dokładność kinematyczną, określoną przez dokładność sprzężeń kinematycznych, - dokładność nastawczą, określoną dokładnością mechanizmów służących do wykonywania ruchów nastawiania wymiarowego maszyny,
- dokładność obróbki.
Niniejsza instrukcja poświęcona będzie jedynie sprawdzaniu geometrycznej dokładności maszyn technologicznych z grupy obrabiarek. Sprawdzanie to objęte jest Polską Normą PN-93/M-55580/01 pt.: „Dokładność geometryczna obrabiarek pracujących bez obciążenia lub w warunkach obróbki wykańczającej”, opartą na ISO/DIS-230-1.
Sprawdzanie geometryczne dotyczy wymiaru, kształtu i położenia części składowych maszyny oraz ich wzajemnych przemieszczeń (płaskość powierzchni, zgodność i przecinanie się osi, równoległość i prostopadłość linii prostych, powierzchni płaskich w stosunku do powierzchni płaskich lub każdych innych). Dotyczy ono tylko wymiarów, kształtów i ruchów względnych, które mogą wpływać na dokładność obrabiarki i obróbkę. Wartości sprawdzanych wielkości muszą mieścić się w określonych granicach, zależnych od klasy dokładności maszyny, jako że elementy wchodzące w skład podzespołów i zespołów obrabiarek są wykonane z tolerancją wymiarowo-kształtową, określoną przez konstruktora. Wymaga się, by stosowane przyrządy pomiarowe były co najmniej o klasę dokładniejsze od mierzonych wartości.
Na rys. 1 zestawiono podstawowe wielkości podlegające pomiarom przy sprawdzaniu geometrycznej dokładności obrabiarki.
w płaszczyźnie pionowej
prostoliniowości
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)